Bielsko-Biała to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie jednego dnia można zobaczyć secesyjne kamienice, pomnik Marcina Lutra i.. psa Reksia z kultowego filmu animowanego. Oczywiście to nie wszystkie atrakcje, które warto zobaczyć w „małym Wiedniu”. Oto krótki przewodnik po Bielsku-Białej, który ułatwi odkrywanie tego pięknego miasta.

Na dobry początek: dworzec kolejowy (ul. Warszawska 2)

Rozpoczęcie wizyty w Bielsku-Białej od dworca kolejowego to doskonała opcja dla osób, które przyjechały tutaj pociągiem. Jednak powinni tutaj zajrzeć także zmotoryzowani turyści, ponieważ budynek bielskiego dworca należy do najpiękniejszych w Polsce. Odnowiona ceglana elewacja i polichromia w stylu pompejańskim na suficie holu głównego z pewnością zasługują na miejscu w napiętym grafiku całodniowego zwiedzania. Tym bardziej, że budynek dworca kolejowego znajduje się rzut beretem od innej słynnej atrakcji Bielska-Białej.

Szlak Bajkowe Bielsko-Biała i Kamienica Pod Żabami

Kolejnym punktem programu jest szlak wyznaczony przez odlane z brązu rzeźby, które przedstawiają postacie stworzone przez Studio Filmów Rysunków w Bielsku-Białej. Najbliżej dworca kolejowego można spotkać Bolka i Lolka (ul. Mostowa), a następny w kolejce jest Reksio (plac między ul. 11 Listopada a Stojałowskiego). Idąc wzdłuż ulicy 11 Listopada w kierunku Placu Wojska Polskiego, można przywitać się ze Smokiem Wawelskim, Bartolinim Bartłomiejem i Szpiegiem z Krainy Deszczowców. Na Placu Wojska Polskiego znajduje się również słynna secesyjna kamienica „Pod Żabami”, której wejścia strzegą dwie dość rozrywkowe żaby. Spacer bajkowym szlakiem kończy rzeźba Pampaliniego (ul. Bohaterów Warszawy), ale przy okazji warto rzucić okiem na zabytkową architekturę przy Placu Ratuszowym, piękny mural z okazji połączenia miast Bielsko i Biała oraz nietypowe rzeźby.

Stare Miasto w Bielsku-Białej i tutejsze atrakcje

Przed zwiedzaniem bielskiej starówki warto zboczyć na ulicę Dworkową, przy której znajduje się wspaniały, nowoczesny budynek sali koncertowej Cavatina Hall. Następnie ulicą Hugona Kołłątaja lub Bohaterów Warszawy można dojść w kilkanaście minut na Plac Bolesława Chrobrego. Usytuowany w ścisłym centrum plac to wyjątkowo fotogeniczne miejsce z fontanną i charakterystycznymi schodami. Nieopodal znajduje się Rynek, który otaczają zabytkowe kamienice. Zwiedzając bielską starówkę, nie sposób przegapić najbardziej urzekających ulic miasta: Pankiewicza, Podcienie czy Schodowej. W okolicy znajdują się najciekawsze zabytki i atrakcje Bielska-Białej, takie jak:

  • – Zamek Książąt Sułkowskich,
  • – XIX-wieczne budynki Poczty Polskiej i Teatru Polskiego,
  • – piętnastowieczna Katedra św. Mikołaja,
  • – Muzeum Techniki i Włókiennictwa (obecnie Stara Fabryka),
  • – Pomnik Żwirki i Wigury,
  • – Dom Kultury Włókniarzy.

Przerwa na obiad w dobrej restauracji

Spacerowanie szlakiem zabytków i atrakcji potrafi zmęczyć, dlatego w planie zwiedzania warto uwzględnić czas na obiad. Gdzie można zjeść coś dobrego w Bielsku-Białej? Nieopodal Katedry św. Mikołaja i Starej Fabryki mieści się restauracja Magenta Colorfood & Liquids (ul. Przekop 10). W lokalu można odpocząć na wygodnych sofach i skosztować wyśmienitych potraw inspirowanych kuchnią śródziemnomorską. Menu jest dostępne na stronie internetowej https://www.magentabb.pl/ Restaurację warto potraktować jako kolejną atrakcję na mapie Bielska-Białej, ponieważ lokal znany jest z interesującego wystroju w stylu industrialnym.

Zwiedzanie Górnego i Dolnego Przedmieścia

Po obiedzie można udać się ul. Tadeusza Rejtana na zachód od Starego Miasta, by zobaczyć m.in. zabytkowy tramwaj, ponad 100-letnią Willę Karla Wolfa i Kościół NMP Królowej Polski. Następnie można skierować się w stronę ul. Jana III Sobieskiego, by wstąpić na chwilę do Domu Tkacza, który leży na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Warto też przespacerować się po Bielskim Syjonie (obszar pomiędzy ulicami A. Frycza Modrzewskiego i W. Orkana), by nacieszyć oczy architektonicznymi perełkami i zobaczyć jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra. Wizytę w Bielsku-Białej można zakończyć zwiedzaniem wystawy sztuki w XIX-wiecznej Willi Theodora Sixta.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here