Wychowanie dzieci na świadomych obywateli świata, którzy szanują środowisko naturalne i dbają o planetę to misja, która w dobie zagrożeń klimatycznych jest niezwykle ważna. Wprowadzenie wartości ekologicznych do codziennego życia jest sposobem, by kształtować pozytywne wzorce i wzbudzić w maluchach proekologiczne postawy. Co w praktyce można zrobić, by dobrze wykonać to zadanie?

Edukacja ekologiczna

Rodzice są pierwszymi nauczycielami dzieci. Maluchy uczą się przez naśladowanie, dlatego warto od samego początku przyjrzeć się swoim zwyczajom, by dawać dobry przykład potomstwu. Codzienne rytuały i działania wpływają na przyzwyczajenia młodych ludzi. Jako przykłady można tu podać wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których się nie przebywa tak jak i wyłączanie nieużywanych sprzętów, oszczędzanie energii, czy też zakręcanie wody podczas mycia zębów. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.pszczolamusibyc.pl/blog/ekologia-w-domu-proste-sposoby-na-zycie-przyjazne-dla-srodowiska-naturalnego/.

Dobrym sposobem na to, by wytłumaczyć znaczenie proekologicznych działań, jest wspólne czytanie książek, oglądanie filmów i programów, czy też granie w gry o tematyce z obszaru ochrony środowiska. Na rynku nie brakuje mądrych pozycji z tej dziedziny. Nie trzeba kupować nowych, można odkupić przedmioty z drugiej ręki lub wypożyczyć z biblioteki, co też jest zgodne z idą zero waste.

Czerpanie z idei zero waste

Wspomniana wcześniej filozofia zero waste jest praktykowana przez osoby, które chcą żyć w zgodzie z ekologią. Zakłada ograniczenie ilości produkowanych odpadów, zmniejszenie konsumpcjonizmu, racjonalne korzystanie z dóbr. Bardzo ważna jest możliwość ponownego wykorzystania zasobów, przekształcania ich, recyklingowania, by nie pogłębiać problemu zanieczyszczenia środowiska niepotrzebnymi śmieciami. Jak przekonać do tego dzieci? Wspólne przygotowywanie posiłków może być jednym z kroków do oswojenia proekologicznej idei. Banan, który jest już mocno dojrzały i nieładnie wygląda, ale wciąż jest zdatny do spożycia, nadaje się do zdrowego smoothie, liście rzodkiewki są źródłem wielu składników odżywczych, można zrobić z nich pesto do makaronu – w tej formie z pewnością przypadnie do gustu maluchom. Innym pomysłem na to, by zarazić dzieci stylem zero waste, jest przerabianie ubrań – obcięcie nogawek w starych jeansach i ozdobienie ich naprasowankami lub naszywkami.

Wspólne działanie – edukacja przez doświadczenie

Sadzenie drzew, odwiedzanie schroniska dla bezdomnych zwierząt i wyprowadzanie czworonogów na spacery, dokarmianie ptaków, czy też wspólne zbieranie śmieci w okolicy to przykłady wspólnego działania, które można wykonywać z dziećmi, by pokazywać im, jak ważne jest angażowanie się w ochronę środowiska i pomoc mniejszym istotom, które nas potrzebują.

Wprowadzając dzieci w świat ekologii, warto również uświadomić je, jak ważne są dla nas pszczoły i inne dzikie zapylacze. Dzięki tym owadom utrzymuje się różnorodność roślin. Wspólne budowanie domków dla pszczół lub sadzenie kwiatów miododajnych to doskonała okazja, by porozmawiać o kruchości ekosystemu.

Warto również skorzystać z możliwości zaplanowania warsztatów edukacyjnych dla przedszkoli i szkół, które organizowane są we współpracy z Fundacją Pszczoła Musi Być.

Wspólna troska o lokalne środowisko, zaszczepienie pozytywnych wzorców i aktywne włączenie się w dbanie o przyrodę kształtują świadomość i odpowiedzialność przyszłych pokoleń.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here