Czym charakteryzują się galaretki agarowe i do czego możesz je wykorzystać? Podpowiadamy

0

Galaretki agarowe – zwane także galaretkami roślinnymi – są rodzajem deseru przygotowywanego z użyciem agar-agar jako substytutu żelatyny. Agar to naturalny środek żelujący pochodzenia roślinnego, który jest pozyskiwany z wodorostów morskich. Galaretki agarowe są tym samym odpowiednie dla wegetarian i wegan. Czym jeszcze się charakteryzują? Kiedy warto po nie sięgnąć? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Galaretki agarowe – krótka charakterystyka

Agar-agar, który jest głównym składnikiem galaretek agarowych, pozyskuje się wodorostów morskich. Jest więc roślinnym zamiennikiem żelatyny. Dzięki temu galaretki te są odpowiednie dla wegan i wegetarian. Agar nie ma smaku i zapachu, co oznacza, że nie wprowadza dodatkowych smaków ani aromatów do deserów. Galaretki agarowe można dowolnie aromatyzować i przyprawiać. Są one stabilniejsze niż galaretki przygotowywane z tradycyjnej żelatyny zwierzęcej. Mogą być więc używane w daniach, które wymagają gotowania lub pieczenia.

Agar uważany jest za w pełni bezpieczny składnik spożywczy. Często stosuje się go w kuchniach na całym świecie. Nie zawiera żadnych szkodliwych substancji ani alergenów. Poza tym w jego składzie znajduje się błonnik, który może korzystnie wpływać na układ pokarmowy, wspomagając trawienie. Dodatkowo agar to źródło wielu składników mineralnych, np. żelaza, magnezu, wapnia, potasu oraz witamin z grupy B, E i K.

Do czego można wykorzystać w swojej kuchni galaretki agarowe?

Galaretki agarowe są świetnym substytutem tradycyjnych galaretek przygotowywanych z żelatyny zwierzęcej. To produkty wegetariańskie i wegańskie, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Są zatem odpowiednie dla osób o różnych preferencjach dietetycznych. Można je wykorzystać podczas przygotowywania wielu różnych potraw:

– stanowią podstawę wielu deserów, w tym ciast czy tzw. deserów pucharkowych,

– nadają koktajlom ciekawą konsystencję,

– są składnikiem wielu domowych słodkości, np. żelków.

W zasadzie galaretki agarowe mogą być wykorzystywane w ten sam sposób, co tradycyjne galaretki. Są jednak pewne cechy, które różnią te dwa produkty.

Klasyczne galaretki są bardziej elastyczne i sprężyste. Galaretki agarowe są delikatniejsze, nieco kruche. Wpływa to oczywiście na ich teksturę. Mają wysoką temperaturę topnienia. Dlatego nie topią się zbyt łatwo i pozostają stabilne nawet przy wysokiej temperaturze otoczenia. Tradycyjne galaretki wypadają pod tym kątem znacznie gorzej. Jeśli mowa zaś o samym smaku, to galaretki agarowe w niczym nie ustępują tym klasycznym.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here