Wydawać by się mogło, że głównym powodem, przez który Polacy decydują się na zmianę pracy, są zarobki. Oczywiście, mają one bardzo duże znaczenie, jednak wymienić można również kilka innych czynników, które są dla pracowników bardzo ważne i często mają wpływ na podjęcie decyzji o rozstaniu z dotychczasowym pracodawcą. Jakie są to czynniki? Dlaczego Polacy zmieniają pracę?

Polacy chcą zarabiać więcej

Badania przeprowadzone w 2023 roku jasno pokazały, że w przypadku 41% pracowników zmieniających pracę, głównym motywatorem do zmian była możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia.

Na wzrost oczekiwań finansowych osób zatrudnionych wpływają aktualne zjawiska – przede wszystkim inflacja. Wynagrodzenia z roku na rok tracą na wartości i spada ich siła nabywcza. Jeszcze kilka lat temu za tę samą kwotę pieniędzy można było kupić o wiele więcej. Pracownicy, którzy nie otrzymują regularnych podwyżek, zarabiają więc mniej – pomimo tego że przelew na konto z wypłatą jest wciąż taki sam.

Rosnące raty kredytów i koszty życia sprawiły, że pracownicy coraz częściej odczuwają potrzebę stabilizacji. Jeśli bieżący pracodawca nie jest w stanie zaspokoić ich oczekiwań płacowych, szukają innych możliwości zawodowych.

Jakie jeszcze czynniki wpływają na chęć odejścia z pracy?

Wymienić można wiele innych powodów, przez które pracownicy rezygnują z pracy. Są to między innymi:

Niepewność zatrudnienia

Według przeprowadzonych badań dla 20% pracowników bardzo istotną kwestią jest stabilność zatrudnienia. Tę należy zweryfikować jeszcze przed rozpoczęciem współpracy. Pracownicy w dzisiejszych czasach chcą pracować na umowę o pracę, która stanowi dla nich swego rodzaju zabezpieczenie. Jeśli jej nie otrzymają, znajdą pracodawcę, który jest w stanie ją zagwarantować.

Więcej informacji o tym, kiedy warto zmienić pracę, znajdziesz tutaj: https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/finanse-i-praca/kiedy-zmienic-prace-nowy-rok-to-dobry-okres-na-zmiane-6624948.

Zła atmosfera w pracy

Nawet dla co piątego pracownika powodem odejścia z dotychczasowej pracy jest kiepska atmosfera w zespole. Czas spędzony w zgranym zespole jest o wiele bardziej satysfakcjonujący.

Praca w zespole, w którym panuje toksyczna, napięta atmosfera, szybko może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Nic dziwnego, że większość pracowników chce uniknąć takiej sytuacji i rozważa znalezienie innego zatrudnienia.

Brak benefitów

W dzisiejszych czasach pracodawcy próbują przyciągnąć do siebie pracowników nie tylko atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale także różnego rodzaju benefitami. Dodatki do pensji dla wielu osób mają ogromne znaczenie. Są to między innymi:

  • – pakiety medyczne,
  • – benefity sportowe,
  • – dodatkowe pakiety ubezpieczeń.

Pracownicy, którzy w pracy nie mogą liczyć na tego typu dodatki, często rozważają zmianę miejsca pracy.

Brak możliwości rozwoju

Zdarza się, że pracownik w dotychczasowym miejscu pracy dociera do sufitu, którego nie jest w stanie przebić. W takiej sytuacji może czuć, że jego możliwości pozostają niewykorzystane, a przyszłość nie rodzi przed nim żadnych perspektyw. Brak wyzwań i rutyna to czynniki, które mogą przytłoczyć nawet najlepszego pracownika.

Jeśli pracodawca nie chce inwestować w pracownika i wspierać go w rozwijaniu posiadanych talentów, ten prawdopodobnie opuści go w niedługim czasie. Pójdzie tam, gdzie ścieżka rozwoju zawodowego rysuje się przed nim jasno i wyraźnie.

Artykuł sponsorowany.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here