Wśród wielu różnych sukulentów, obok kaktusów, są jeszcze inne rośliny, mające wyjątkowe liście, kwiaty i owoce – a mianowicie żywe kamienie. Na czym polega niezwykłość żywych kamieni? Skąd pochodzą żywe kamienie szczęścia? Co jest niezbędne do uprawy żywych kamieni? Jakie jest dla nich odpowiednie podłoże, o czym dbać w okresie kwitnienia, o jakiej temperaturze pamiętać, jak traktować je wodą, jakiego potrzebują światła? Innymi słowami – czym są i o czym pamiętać w uprawie tych niezwykłych roślin?

Lithops, czyli żywe kamienie

Lithops, bo taką nazwę mają żywe kamienie, mogą mieć różny kolor, ale z całą pewnością ich wygląd pozwala na utożsamienie ich ze skałami i kamieniami. Swojego ozdobnego charakteru do przypominających żywe kamienie postaci, te rośliny nabierają jesienią. To wtedy, ich kuliste liście otwierają się i pojawiają się jedwabiste kwiaty koloru białego albo źółtego. Duże okazałe kwiaty są błyszczące i powalają swoją urodą.

W naturalnym środowisku, występują w południowej Afryce. Uboga roślinność, żwirowe i piaszczyste pustynie, mała ilość deszczu, sporo suchego powietrza, a także silne nasłonecznienie – to warunki im znane doskonale. To tam, ukrywają się między zwykłymi kamieniami i żwirem.

Mięsiste, nowe liście, gromadzą zapasy wody, które pozwalają na przetrwanie długich okresów suszy, a ich gruba skóra liście, chroni przed słońcem i wyparowywaniem wody. 

Same liście wyrastają parami z podziemnych, krótkich łodyg i są całkiem zrośnięte. U góry posiadają szczelinę, dzielącą je na dwie części, najczęściej nierówne.

Ich ciekawy wygląd i duża tolerancja do rzadkiego podlewania sprawiają, że jest to idealna roślina dla zapominalskich i tych osób, które chcą hodować rośliny proste i mało wymagające.

Potrzeby uprawy

Pielęgnacja rośliny jest niezwykle prosta. Wystarczy im zapewnić warunki podobne do naturalnych.

Stanowisko uprawy powinno mieć dostęp świeżego powietrza i mocno nasłonecznione. Co do gleby, żywe kamienie, do dobrego rozwoju potrzebują mieć ziemię do kaktusów z dodatkiem 20% grubego, kwarcowego piasku. Samą powierzchnię ziemi w doniczce wart zakryć żwirem lub kamykami, co wzmocni też efekt dekoracyjny.

W samej uprawie, nie trzeba stosować nawozów, ewentualnie można stosować ten do sukulentów, co można robić raz w miesiącu.

Podlewanie żywych kamieni jest rzadsze niż innych roślin w domu. W okresie wiosny do jesieni, wystarczy to robić co 2 do 4 tygodni, za to warto utrzymywać wilgotną glebę.

Gdy żywe kamienie przekwitną, co dzieje się zwykle od końca listopada do marca, trzeba pozwolić roślinie na okres spoczynku. W tym czasie nie podlewaj żywych kamieni, choć od można od czasu do czasu delikatnie spryskać wodą.

Szkodniki i przeszkody, które niszczą rośliny i sadzonki

Żywe kamienie to roślina bezproblemowa, nadająca się do pomieszczenia dobrze nasłonecznionego. Z całą pewnością nie lubi niedostatecznej ilości światła, a także szkodników.

Najczęstsze choroby, pochodzą od grzybów, które powodują gnicie lithops. Jest to jednak zwykle wynik niewłaściwej pielęgnacji np. zbyt częstego podlewania albo trzymania w pomieszczeniach z dużą wilgotnością powietrza.

Czasem żywe kamienie może spotkać też zbyt wybujały wzrost, jeśli będą za często nawożone lub zapewni się im zbyt mało światła.

prócz tego, żywe kamienie mogą niszczyć szkodniki typowe dla sukulentów tj. przędzorki, nicienie, ziemiórki czy czerwce.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich właściwej uprawy, zapraszamy cię natomiast na stronę latwauprawa.pl/produkt/zywe-kamienie-lithops


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here