Akwaria są piękne – zwłaszcza wtedy, gdy oprócz samych ryb znajdują się w nich różnorodne rośliny. Niektóre z nich jednak wymagają zbyt dużej uwagi posiadaczy i trudno zapewnić im doskonałe warunki. Na szczęście istnieją gatunki, z którymi poradzą sobie nawet początkujący!

Rośliny akwariowe – czy są potrzebne?

W zależności czy interesuje nas akwarystyka morska czy słodkowodna, musimy pomyśleć co będzie znajdowało się w takim akwarium. W każdym z nich muszą znaleźć się rośliny. Każde zwierzę potrzebuje odpowiedniego ekosystemu, w którym może funkcjonować w sposób prawidłowy. Sama woda nie jest wystarczająca – to liczne łodygi, liście, kłącza i pędy zapewniają odpowiednie schronienie, które pomaga rybom uniknąć nadmiernego stresu.

Kolejnym powodem jest zdrowie fizyczne zwierząt. Rośliny produkują tlen, oczyszczają wodę ze związków siarki i mają antybiotyczne działanie. Nawet najlepsze filtry i napowietrzacze, które radzą sobie w wybranym zbiorniku wodnym dobrze, potrzebują wsparcia w postaci produktów pochodzenia naturalnego.

Nie można zapominać również o tym, że wiele gatunków roślin stanowi pożywienie, zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Glony, które powstają w wyniku zabrudzenia wody, są zjadane np. przez glonojady i ślimaki wodne. Specjaliści zalecają, aby w każdym akwarium znalazła się chociaż jedna roślina.

Najlepsze rośliny akwariowe dla początkujących

Jakie rośliny wodne sprawiają najmniej kłopotów? Z pewnością są to:

  • – anubias;
  • – rzęsa drobna;
  • – moczarka argentyńska;
  • – mech jawajski;
  • – wgłębka pływająca.

Większość z nich toleruje temperaturę wody od 15℃ do 30℃, filtrują wodę i świetnie rozpraszają zbyt mocne światło pochodzące z górnej pokrywy zbiornika.

Anubias jest wyjątkowo odporny na ugryzienia i zniszczenia, które generują ryby. Potocznie mówi się, że jest to roślina żelazna – pseudonim wziął się z jej ponadzwyczajnej trwałości. Z nią nie poradzą sobie nawet najbardziej uporczywi i zdeterminowani mieszkańcy akwarium, bo przetrwa każde podgryzienia i szarpania.

Trawnik w akwarium?

Naprawdę mało jest ozdób akwariowych, które budziłyby większe wrażenie wśród domowników niż zielony, falujący trawnik. Czy amatorzy są w stanie sobie poradzić z jego pielęgnacją? Tak, ale pod warunkiem, że będzie to Eleocharis parvula – trawa, która nie jest wymagająca. Akceptuje wodę kwaśną i lekko zasadową oraz temperatury prawie od 10℃ aż do 30℃.

Akwarium w stylu holenderskim jest nie tylko piękne, ale również praktyczne dla wszystkich organizmów wodnych w nim żyjących. Na sam początek przygody lepiej jednak wybierać rośliny, które są niemal niezniszczalne, aby w przyszłości się do nich nie zniechęcić.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here