Wykonywane z wykorzystaniem aparatu do tomografii komputerowej badanie jest jednym z najpopularniejszych badań obrazowych robionych w polskich szpitalach. Co musisz o nim wiedzieć, kiedy możesz zostać na nie skierowany / skierowana, a także jak przygotować się na takie badanie? Jeśli Twój lekarz prowadzący wysłał Cię na tomografię komputerową i chcesz dowiedzieć się więcej o badaniu TK, koniecznie zostań z nami do końca. Wszystko Ci wyjaśnimy!

Badanie aparatem do tomografii komputerowej, czyli o tym, czym jest TK?

Tomografia komputerowa, nazywana w skrócie badaniem TK bądź CT, jest bezbolesnym badaniem obrazowym, zdecydowanie bardziej dokładnym niż popularne w naszym kraju, wykonywane częściej badanie RTG. TK obrazuje tkanki organizmu dużo precyzyjniej. Pokazuje ono nie tylko kości, ale również tkanki miękkie, żyły, tętnice. Wykorzystując aparat do tomografii komputerowej poddaje się badaniu kości pacjenta, jego serce, kręgosłup, czaszkę oraz brzuch. Jeśli dostaliście skierowanie na CT – bez obaw. Badanie nie jest inwazyjne ani bolesne, a jego wykonanie nie zajmie Wam więcej niż przysłowiowy studencki kwadrans.

Jak wygląda badanie TK?

Jak wspominaliśmy wcześniej, nie musicie się go obawiać. Nie jest straszne i nie spowoduje u Was bólu. Badanie polega na położeniu się na specjalnym stole, który wjeżdża do ciasnego tunelu, czyli aparatu do tomografii komputerowej. Podczas gdy Wy jesteście w środku aparat wykonuje Wam zdjęcia badanego obszaru Waszego ciała, np. głowy lub klatki piersiowej. Zdjęcia robione są pod różnym kątem. Po przesłaniu na komputer są one na siebie nakładane. Wynikiem badania TK jest trójwymiarowy obraz badanego organu lub organów.

Kiedy mogę dostać skierowanie na badanie aparatem do tomografii komputerowej, czyli o wskazaniach do CT

Badanie aparatem do tomografii komputerowej wykonuje się u pacjentów, u których podejrzewa się lub u których stwierdzono:

  • – udar,
  • – nowotwór,
  • – złamanie,
  • – krwawienie wewnętrzne,  
  • – chorobę Alzheimera,
  • – ale także wiele innych problemów.

TK wykonuje się nie tylko podczas diagnostyki problemu, ale także w trakcie leczenia i po jego zakończeniu. Można dzięki niemu kontrolować przebieg leczenia oraz sprawdzić, czy nie ma nawrotów choroby.

Badanie aparatem do TK – jak się do niego przygotować?

Badanie wykonujemy na czczo. Ostatni posiłek powinien być zjedzony minimum 6 godzin przed CT. Na dwie doby przed badaniem należy mocno nawadniać swój organizm. Poleca się wypijać około 3 litry wody na dobę. Na 5 godzin przed badaniem odstawiamy także wodę.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here