W tym artykule poznasz nowe, bardziej skuteczne sposoby na naukę języków obcych.

Chyba nikogo nie trzeba nikogo przekonywać, że nauczania języków obcych często nie przynosi zadowalających efektów.

Jeżeli zapytamy kilka przypadkowych osób o coś po angielsku, to są spore szanse, że choć miały w szkole angielski, nie będą w stanie sformułować choćby kilku podstawowych zdań.

Jeśli umieją to zrobić, to prawdopodobnie nie nauczyły się angielskiego w szkole, tylko na korepetycjach lub w czasie wakacyjnego wyjazdu.

Sądzę, że nie ma się czego wstydzić. Tak po prostu jest i ja sam, choć uczyłem się kilku języków obcych (niemiecki, angielski, rosyjski, francuski), mówię dosyć dobrze jedynie po angielsku.

Trudno jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Chyba jest ich kilka: brak motywacji i wytrwałości uczących się, kiepscy nauczyciele, przestarzałe metody i podręczniki. Być może nauka języków obcych jest zwyczajnie bardzo trudna i z tego powodu tak niewiele osób osiąga dobre rezultaty.

Netflix, YouTube i Skype

Na szczęście powoli się to zmienia. Dzięki internetowi, większej dostępności treści i nowym kursom nauka języków obcych staje się bardziej interesująca i skuteczniejsza.

Ludzie chcący opanować jakiś język obcy nie muszą na pamięć wkuwać słówek, aby zaliczyć kolejny test. Mogą w języku, którego się uczą oglądać interesujące filmy na Netflix czy YouTube. Mogą też rozmawiać na Skype z native speakerami z całego świata czy uczyć się z interaktywnym kursem wprost ze swojej komórki.

Najważniejszą kwestią, która znacząco wpływa na efektywność nauki, jest element zainteresowania i rozrywki. Jeżeli nauka jest przyjemnością, to będziemy systematycznie się uczyć i nie będziemy mieli problemów z motywacją.

I odwrotnie, jeśli nauka języka jest przykrym, stresującym obowiązkiem, to naturalnie będziemy jej unikać i uczyć się coraz mniej.

Zdając sobie sprawę z tego faktu, powinniśmy wybierać materiały, które nas interesują. Lubisz komedie romantyczne albo horrory? Oglądaj właśnie takie filmy w oryginale. Interesujesz się sportem albo gotowaniem? Wybieraj na YouTube filmy o takiej tematyce.

Jeżeli uczysz się rozmowy z native speakerem, wybieraj interesujących nauczycieli, z którymi chciałbyś się spotkać niekoniecznie dla samej nauki.

Wszystkie te zabiegi spowodują, że będziesz częściej się uczyć i osiągniesz lepsze rezultaty. Jeżeli dostatecznie głęboko zainteresujesz się samą treścią, to nauka będzie odbywać się “przy okazji”, niemal niepostrzeżenie.

Podcasty i Repeto

Jedną z ciekawszych metod, która jest ostatnio bardzo popularna przy nauce języków obcych polega na czytaniu i równoczesnym słuchaniu nagrania audio. Ta metoda jest wykorzystywana przez wielu znanych poliglotów.

Jeżeli jesteśmy na wyższym poziomie, materiałami tymi mogą być zwyczajne podcasty, które obok nagrania audio udostępniają również pełną transkrypcję. Są to z reguły podcasty adresowane specjalnie do uczących się języków obcych, ale nie zawsze.

Nauka polega więc na kilkukrotnym słuchaniu i równoczesnym czytaniu treści, aż do momentu, w którym rozumiemy całą lub znaczącą część audycji. Oczywiście, i w tym wypadku jeśli jest taka możliwość, powinniśmy wybierać podcasty, które nas interesują.

Po mniej więcej roku słuchania audycji z transkrypcjami nasze rozumienie ze słuchu powinno być na tyle wystarczające, aby przejść już do podcastów adresowanych do zwykłych obywateli danego kraju.

Jeśli nasz poziom językowy nie jest wysoki i chcemy uczyć się z tą metodą, dobrym miejscem startu jest czytanie krótkich opowiadań i historyjek (short stories). Stroną, na której odnajdziemy sporo takich treści, jest Repeto.org (przykładowy kurs niemieckiego: German short stories).

Obok samych opowiadań i nagrań audio, do każdego opowiadania dołączono tam kilka ćwiczeń, pomagających w zapamiętaniu słownictwa. Mają one różne formy, jest to oglądanie slajdów i słuchanie wymowy, dopasowanie tłumaczeń do zadanych fraz, układanie kolejności słówek we frazach, etc.

Oczywiście podobnych stron jest cała masa, wystarczy wpisać w google ogólną frazę w języku angielskim (Italian short stories) lub originale (racconti italiani) z pewnością do nich dotrzemy. Najważniejszą sprawą jest tutaj obecność zarówno samego tekstu jak i nagrania audio.

To wszystko tym razem. Mam nadzieję, że ten artykuł Was zainspirował i choć trochę pomoże w nauce. Jeżeli znacie jakieś inne, skuteczne sposoby na poznanie języków obcych, dajcie o nich znać w komentarzach.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here