W wielu dziedzinach gospodarki zachodzi konieczność rozdzielenia frakcji produktu w zależności od wielkości ziaren poszczególnych składników. Do takiej czynności służą urządzenia zwane przesiewaczami. Stosuje się je między innymi w rolnictwie, produkcji żywności czy na przykład archeologii. Wprowadzenie coraz nowszych technologii i rozwiązań pozwala na zmniejszenie kosztów ich produkcji, a jednocześnie zwiększenie efektywności. W zależności od potrzeb można zastosować różne rodzaje przesiewaczy, które spełnią stawiane im wymagania. Jakie rodzaje tych urządzeń są najczęściej stosowane?

  1. 1. Separatory standardowe
  2. 2. Separatory odcinające
  3. 3. Separatory filtrujące
  4. 4. Separatory wielopoziomowe  

Separatory standardowe

Separatory standardowe to najbardziej uniwersalny rodzaj separatorów, znalazł on zastosowanie w większości dziedzin gospodarki. Dzięki modułowej budowie można go używać do rozdzielenia różnych frakcji, nie tylko w zależności od wielkości ziaren, ale również od wilgotności (mokra lub sucha). Najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają na optymalne wykorzystanie powierzchni roboczej. Zastosowanie kilku sit o zróżnicowanej średnicy oczek umożliwia ekstrakcję zbędnych składników oraz zanieczyszczeń i pozostawienie w produkcie jedynie niezbędnego, czystego materiału, a także przeprowadzenie modyfikacji zależnych od aktualnych potrzeb.

Separatory odcinające

Separatory odcinające stosuje się wtedy, gdy musimy odsiać niewielką ilość zanieczyszczeń od bardzo duże ilości materiału. Charakterystyczną cechą tych przesiewaczy jest pochylone dno, w odróżnieniu od wykorzystywanych w innych typach stożków. Wykorzystujące ten mechanizm urządzenia separujące są dzięki temu znacznie bardziej wydajne, gdyż pozbawiona niepotrzebnych składników frakcja samoczynnie przesuwa się do otworu wylotowego, opuszczając przesiewacze w krótkim czasie w stanie czystym.

Separatory filtrujące

Separatory filtrujące, oferowane przez firmę Piomar, znajdują zastosowanie przy produkcji sera. Ich specjalna budowa pozwala na na usunięcie tak zwanego pyłu serowego z serwatki, dzięki czemu nie tylko polepsza się jej jakość, ale również zwiększa gęstość. Odzyskany w ten sposób produkt nadal zachowuje niezmienione właściwości, charakterystyczne dla serów produkowanych w tradycyjny sposób. Ponieważ jego struktura nie ulega uszkodzeniom, można go nadal przetwarzać, uzyskując pełnowartościową żywność.

Separatory wielopoziomowe

Urządzenia sortownicze, wykorzystujące wiele poziomów do odsiewania zbędnych substancji z produktu, mogą być stosowane zarówno do produktów płynnych, jak i sproszkowanych. Sita urządzenia mają coraz miejsce oczka, pozwalające na dokładne usunięcie zanieczyszczeń, a dno posiada kształt lejka z otworem w środku, przez który wylatuje oczyszczony materiał. Pełną kontrolę nad procesem zapewniają umieszczone w separatorze otwory rewizyjne.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here