Wybór odpowiedniego obuwia outdoorowego nie jest wcale łatwy. Producenci co rusz prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych technologii, które mają przekonać nas do zakupu akurat tego konkretnego modelu butów. Niektóre oferowane produkty rzeczywiście są godne uwagi i cechują się rozwiązaniami, które sprawdzają się szczególnie zimą. Oto najważniejsze cechy, jakie powinny posiadać buty outdoorowe na zimę.

Jak wybrać buty outdoorowe na zimę?

Buty outdoorowe przede wszystkim powinny cechować się uniwersalnością, tak abyśmy mogli wykorzystać je w wielu różnych sytuacjach i warunkach nie tylko terenowych, ale również atmosferycznych. Gdy myślimy o zimie, pierwsze co przychodzi nam na myśl, jest śnieg i ujemna temperatura. Niestety coraz częściej zimą spotkamy raczej błoto niż ziemię skutą lodem. Nie oznacza to jednak, że warunki nie mogą ulec zmianie nawet w ciągu kilku godzin. Z tego powodu buty powinny być odpowiednie na wiele możliwych sytuacji.

1. Cholewka

W momencie, kiedy buty outdoorowe muszą zdać egzamin zimą, niezbędna będzie wysoka cholewka. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko przedostania się ewentualnego śniegu od góry buta, co może skutkować przemoknięciem całego obuwia. Wysoka cholewka będzie bardzo ważna również dla osób, które buty outdoorowe używają razem ze stuptutkami. Założenie ich na buty z niską cholewką praktycznie mija się z celem. Przykładem butów z wysoką, solidną cholewką są buty TIMBERLAND MT. MAJOR MID LEATHER GTX.

2. Membrana

Wybierając buty outdoorowe, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy zapewnią nam one bezpieczeństwo przed przedostaniem się do jego środka cieczy w postaci opadów deszczu, błota, czy śniegu. Szczególnie materiał cholewki jest podatny, na tego typu sytuacje. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór obuwia, które wyposażone zostało w membranę, która zabezpieczy przed wodą, ale jednocześnie zapewni naszej stopie oddychanie. Jeśli jednak zdecydujemy się zrezygnować z butów wyposażonych w membranę ważne, aby miały one cholewką z grubej skóry, która lepiej zabezpieczy przed wpływem cieczy. Przykładem są buty TIMBERLAND BARTLETT RIDGE MID GTX, które posiadają membranę GORE-TEX, dzięki czemu są wodoodporne.

3. Podeszwa

Buty zimowe powinny cechować się przede wszystkim nienaganną przyczepnością, szczególnie jeśli podłoże, po jakim chodzimy, nie należy do równych. Jeśli nie interesują nas wycieczki na strome stoki, powinny wystarczyć buty wyposażone w podeszwę o odpowiedniej grubości oraz bieżniki. Przykładem dobrego rodzaju butów zimowych outdoorowych są buty TIMBERLAND HELCOR EURO SPRINT HIKER. Ich podeszwa wykonana została z dwóch rodzajów materiału. Pierwszym z nich jest amortyzująca pianka EVA, a drugim guma zapewniająca przyczepność.

4. Idealne dopasowanie

Pamiętajmy, że nasze stopy różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale również i kształtem. Z tego powodu to, co u jednej osoby sprawdzi się fantastycznie, dla innej może być bardzo niewygodne i nie zdać egzaminu. Dlatego bardzo ważne, aby tego typu obuwie, wybrać mierząc kilka modeli i dopasować but odpowiednio nie tylko pod swoje preferencje i potrzeby, ale również pod budowę anatomiczną stopy. Niewygodne buty outdoorowe mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Aktualnie wiele sklepów, również internetowych, oferuje możliwość bezpłatnego i bezproblemowego zwrotu towaru, więc jeśli nie jesteśmy pewni naszego rozmiaru oraz tego, czy but nam odpowiada, warto przymierzyć kilka różnych modeli.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here