Szczotkowanie zębów niestety nie wystarczy, by utrzymać w odpowiedniej kondycji jamę ustną. Nawet najlepsza szczoteczka elektryczna nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich newralgicznych obszarów, w tym na przykład przestrzeni międzyzębowych, a to w nich zalega najwięcej próchniczych bakterii. Z uwagi na to, szczotkowanie trzeba uzupełniać usuwaniem naleciałości z trudno dostępnych miejsc przy pomocy nitki dentystycznej bądź irygatora. Ten ostatni jest szczególnie rekomendowany przez stomatologów, gdyż gwarantuje najlepsze i najbardziej bezpieczne mycie. Czym dokładnie jest irygator dentystyczny i jak należy się z nim obchodzić?

Nitkowanie pozwala skutecznie usunąć bakterie z przestrzeni międzyzębowych, jednak jedynie pod warunkiem, że używamy nici w sposób właściwy. Nieprawidłowe korzystanie z nici powoduje więcej szkody niż pożytku, często prowadzi do podrażnień, krwawienia i urazów jamy ustnej. Na szczęście dla osób, które nie potrafią odpowiednio operować nicią dentystyczną bądź po prostu nie lubią tego robić, powstały irygatory dentystyczne, czyli zaawansowane urządzenia pozwalające skutecznie jak nigdy dotąd pozbyć się osadów z wszelkich newralgicznych miejsc w jamie ustnej.

Czym jest irygator dentystyczny?

Sposób pracy irygatorów jest dość prosty, ale jednocześnie innowacyjny. Aby oczyścić przy ich pomocy jamę ustną, należy najpierw wlać do zbiornika urządzenia odpowiednią ilość wody (w zależności od tego, jakiego rodzaju posiadamy irygator). Gdy już to zrobimy, będziemy mogli włączyć sprzęt i przyłożyć jego dyszę czyszczącą pod kątem 45 stopni do interesującej nas przestrzeni międzyzębowej.

Płyn wydostaje się z irygatora dentystycznego pod bardzo wysokim ciśnieniem, co umożliwia niezwykle precyzyjne, a przy tym bezinwazyjne czyszczenie. Na stronie https://denthelp.pl/irygatory/irygatory-stacjonarne znajdziemy przykłady popularnych irygatorów stacjonarnych. Obecnie irygatory dentystyczne poleca się wszystkim, jednak w szczególności sięgnąć po tego rodzaju sprzęt powinni użytkownicy:

  • – noszący aparaty ortodontyczne, protezy czy implanty zębowe,
  • – mający różnego rodzaju wady zgryzu,
  • – posiadający ciasne przestrzenie międzyzębowe,
  • – zmagający się z krwawieniem dziąseł,
  • – chcący zabezpieczyć się przed zapaleniem przyzębia.

Jak należy korzystać z irygatora dentystycznego?

Pokrótce proces obmywania przestrzeni międzyzębowych przy pomocy irygatora dentystycznego nakreśliliśmy już wyżej, jednak nadszedł czas, by wspomnieć o nim nieco szerzej. Nie musicie się niczego obawiać – użytkowanie irygatora jest niezwykle proste i nie powinny mieć z tą czynnością problemu już kilkuletnie dzieci czy osoby starsze.

Pierwszy krok to oczywiście napełnienie irygatora wodą. Ważne, by była to zwykła woda, nie żadna inna ciecz. Niektórzy próbują wlewać do zbiornika urządzenia chociażby płyny do płukania ust, jednak producenci nie zalecają tego rozwiązania z kilku powodów. Po pierwsze, płukanki najlepiej działają, gdy przepłukujemy nimi jamę ustną po szczotkowaniu, regularnie przez trzydzieści sekund. Po drugie, wlewanie ich do irygatorów jest mało ekonomiczne – woda stanowi rozwiązanie dużo tańsze. Po trzecie, stosowanie płynów do płukania ust może doprowadzić do korozji wewnątrz irygatora. Napełniaj więc swoje urządzenie wyłącznie wodą.

Samo czyszczenie jamy ustnej irygatorem powinno trwać około dwie minuty, i obejmować wszystkie newralgiczne obszary w naszej buzi. Każda szpara międzyzębowa musi być obmywana przez kilka sekund, po obmyciu jej, należy przechodzić do kolejnej. Oprócz szczelin pomiędzy zębami generowany przez końcówkę urządzenia strumień wody powinien objąć także kieszenie dziąsłowe, obszary wzdłuż linii dziąseł i inne miejsca, w których mogą znajdować się resztki pokarmowe.

W jaki sposób konserwować urządzenie?

Podstawą do tego, by irygator mógł nam z powodzeniem służyć przez długi czas, jest odpowiednia konserwacja urządzenia. Przede wszystkim, podczas użytkowania sprzętu powinniśmy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, które zawsze można znaleźć w instrukcji obsługi. Kilka zasad związanych z użytkowaniem każdego typu irygatora pozostaje jednak niezmiennych.

Należą do nich:

  • – raz na 2-3 miesiące odkamienianie irygatora przy pomocy specjalnie dedykowanych do tego specyfików (godny polecenia jest środek Redesept),
  • – dbanie o to, by irygator zawsze był czysty i odpowiednio wysuszony (po każdej irygacji wylewanie z urządzenia resztek wody i pozostawianie go do swobodnego wyschnięcia),
  • – nie włączanie irygatora mokrymi rękami (w trosce o własne bezpieczeństwo),
  • – pozostawianie urządzenia na płaskiej powierzchni (tak, aby się nie przewróciło),
  • – przestrzeganie terminu wymiany głowic czyszczących na nowe (zazwyczaj należy to robić co około 3 miesiące).

Ile kosztuje irygator do zębów?

Irygatory dentystyczne uchodzą za urządzenia stosunkowo drogie, jednak w trosce o zdrowie jamy ustnej z pewnością warto w nie zainwestować. W szczególności z ich usług zadowoleni będą użytkownicy, którzy mają problemy z nitkowaniem, a także wszyscy zmagający się z rozmaitymi chorobami zębów i dziąseł. Ceny irygatorów zaczynają się od około 100 złotych, jednak za najwyższej jakości sprzęt z wieloma trybami czyszczenia i końcówkami w zestawie trzeba zapłacić nawet 400-500 złotych.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here