Domy modułowe – przyszłość budownictwa?

0

Błyskawiczny rozwój technologiczny sprawia, że prawie w każdej branży innowacyjne rozwiązania trafiają na rynek niemal codziennie. Chociaż taki stan rzeczy jest szczególnie dostrzegalny w dziedzinie elektroniki, to pozostałe sektory gospodarki nie idą daleko w tyle, zdumiewając nowinkami.

Jedną z nich są domy modułowe, które mają sporą szansę na podbicie nie tylko rynku, ale też serc swoich domowników! Partnerem artykułu jest producent kontenerów Mastertec.

Czym właściwie są domy modułowe?

Domy modułowe to nic innego jak konstrukcje, które budowane są – jak sama nazwa wskazuje – z prefabrykowanych modułów. Mogą nimi być np. całe ściany z wbudowanymi oknami czy elementy dachu. Dom taki na miejsce budowy przyjeżdża spakowany w kontenery i w zasadzie po wypakowaniu gotowy jest do montażu. Każdy moduł posiada odpowiednie gniazda i profile, które są kompatybilne z tymi występującymi na sąsiadujących częściach. Z odpowiednim sprzętem i odrobiną umiejętności, budynek można wznieść samodzielnie.

Kompaktowe wnętrza

Początkowo domeną domów modułowych były bardzo małe, kompaktowe przestrzenie, które mogły być dobrym wyborem dla osób, które nie wymagają przestronnych wnętrz. Obecnie jednak coraz więcej producentów ma w swojej ofercie budynki większe, o powierzchni użytkowej sięgającej nawet 120 metrów kwadratowych. Jest to metraż wystarczający dla kilkuosobowej rodziny.

Źródło: mastertec.pl

Nowoczesny design

Oczywiście, gdyby domki takie były brzydkie, prawie nikt by ich nie kupił. Dlatego w katalogach znajdziemy przeważnie konstrukcje nowoczesne, zaprojektowane w taki sposób, by były funkcjonalne, a jednocześnie cieszyły oko. Coraz więcej producentów decyduje się także na wprowadzenie do swojej oferty piętrowych domów modułowych, dzięki czemu budowle te stają się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Czas budowy

Czas wzniesienia domu modułowego jest znacznie krótszy w porównaniu ze standardowymi budynkami. Podczas gdy tradycyjny dom wymaga co najmniej 1 roku, by możliwe było w nim zamieszkanie, to jego modułowe odpowiedniki mogą być gotowe w około 2-3 miesiące od daty oficjalnego podpisania zlecenia. Około 30 dni potrzeba, by wszystkie moduły zostały wyprodukowane. Montaż to – w zależności od modelu – następne 2-3 dni. Najwięcej czasu zajmuje przekształcenie budynku ze stanu surowego do stanu deweloperskiego.

Ceny domów modułowych

Jak porównują się ceny pomiędzy tytułowymi konstrukcjami a tymi konwencjonalnymi? Biorąc pod uwagę koszt za 1 metr kwadratowy, modułowe rozwiązania mogą być tańsze nawet o 40%!

Podsumowanie

Domy modułowe posiadają wiele zalet, które docenią wszystkie osoby ceniące sobie połączenie nowoczesnego designu, funkcjonalności i przystępnej ceny. Bez wątpienia jest to rozwiązanie, które w przyszłości stanie się nowym standardem.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here