Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać i na co zwrócić uwagę?

0

Ubezpieczenie turystyczne to niedroga gwarancja, że wymarzone wakacje nie będą kosztować znacznie więcej, niż zakładał plan. Informujemy, dlaczego EKUZ nie wystarczy, gdy wyjeżdżamy do krajów Unii Europejskiej, i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne.

Po co kupować ubezpieczenie turystyczne?

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne pozwoli w spokoju cieszyć się wyjazdem, da poczucie bezpieczeństwa i pewność, że bez względu na różne nieprzewidziane okoliczności, ubezpieczony otrzyma taką pomoc, jakiej będzie potrzebować. Uchroni też przed kosztami leczenia i hospitalizacji w przypadku nagłych wypadków, chorób i problemów zdrowotnych, które w wielu krajach mogą być bardzo wysokie. Nawet osoby, które chcą maksymalnie obniżyć koszty wyjazdu, zdecydowanie nie powinny więc oszczędzać na ubezpieczeniu.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Lichtensteinu obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona  osoby, które posiadają ubezpieczenia zdrowotne w Polsce, do korzystania z publicznych świadczeń zdrowotnych w kraju pobytu, na zasadach podobnych, jak obywatel tego kraju. Rzecz jasna, wydawaną bezpłatnie przez NFZ kartę, należy pobrać przed każdym wyjazdem do krajów europejskich. Należy jednak mieć na uwadze, że nie daje ona pełnej ochrony zdrowotnej i nie zastąpi dobrego ubezpieczenia turystycznego. Nie jest to tajemnica, bo podkreśla to sam NFZ.

Dlaczego EKUZ nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego?

Po pierwsze, karta nie daje automatycznego pokrycia kosztów, lecz tylko uprawnia do ich refundacji. Po drugie, zakres ochrony zdrowia jest różny w różnych krajach. Niektóre świadczenia zdrowotne, które w Polsce są bezpłatne, w innych krajach europejskich wymagają dopłaty lub są pełnopłatne. Po trzecie, EKUZ obowiązuje tylko w placówkach, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem NFZ w danym kraju, a może zdarzyć się tak, że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia najbliższy będzie szpital prywatny. Po czwarte, w większości krajów karta nie pokrywa kosztów akcji ratowniczych (np. w górach, na jeziorze czy morzu) oraz leczenia w przypadku kontuzji powstałych w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych. Po piąte, EKUZ nie obejmuje kosztów transportu medycznego do Polski. Wreszcie, dobre ubezpieczenie turystyczne daje szereg dodatkowych korzyści, wykraczających poza kwestie związane stricte z pomocą medyczną.

Co zyskujesz, wykupując polisę ubezpieczeniową?

Szczegółowe informacje, co pokrywa ubezpieczenie, zawarte są w dokumencie OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Znajdziesz tam informację, na jakim obszarze i przez jak długo obowiązuje ubezpieczenie turystyczne. Kolejnym ważnym parametrem jest wysokość kosztów leczenia, jakie pokryje ubezpieczyciel, wraz z wyszczególnieniem rodzajów świadczeń (wizyty i badania lekarskie, zakup leków, zabiegi i operacje, hospitalizacja i ratownictwo). W przypadku Europy kwota ta powinna wynosić minimum 100 000 złotych, a krajów pozaeuropejskich – 200 000 złotych. Drugi kluczowy element polisy to NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Gdy osoba objęta ubezpieczeniem poniesie uszczerbek na zdrowiu, zostanie jej wypłacony określony procent od sumy, na jaką opiewa polisa.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Warto dostosować ubezpieczenie turystyczne do indywidualnych potrzeb. Nie należy kierować się tylko ceną, lecz w zamian zastanowić się, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń i przed którymi z nich warto się zabezpieczyć.

Oprócz wspomnianych już dwóch filarów ubezpieczenie turystyczne może też obejmować odpowiedzialność cywilną (OC), czyli szkody materialne i zdrowotne wyrządzone przez ubezpieczonego i jego rodzinę (np. dzieci). OC będzie szczególnie istotne przy wynajmowaniu pojazdów lub sprzętu sportowego. W przypadku uprawiania wielu sportów, szczególnie ekstremalnych, potrzebne będzie rozszerzenie większości polis.

Podobnie ma się rzecz z następstwami chorób przewlekłych, których nie obejmuje wiele standardowych ubezpieczeń turystycznych. Tak zwana klauzula alkoholowa sprawi z kolei, że ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty leczenia i NNW także wtedy, gdy osoba ulegnie wypadkowi, będąc pod wpływem alkoholu. Polisa może także zawierać ubezpieczenie bagażu na wypadek kradzieży dokumentów czy innych negatywnych sytuacji, które mogą przydarzyć się w podróży.

Internetowe porównywarki ubezpieczeń turystycznych

Dobrym rozwiązaniem, które pomoże wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, są dostępne na różnych stronach porównywarki ubezpieczeń. W ten sposób, w jednym miejscu można przejrzeć wiele ofert od różnych ubezpieczycieli i porównać je ze sobą. Przykładem może być porównywarka ubezpieczeń turystycznych Orange (https://www.orange.pl/view/ubezpieczenia-turystyczne) stworzona ze współpracy z firmami Generali, AXA i TU Europa Ubezpieczenia. Oferty zaczynają się już od 3,56 zł za dzień, a aktywacja polisy następuje po 4 godzinach od zakupu, nawet jeśli dokonuje się go z zagranicy. W asortymencie są też między innymi produkty bez limitów na koszty leczenia i ratownictwa, z ochroną, która obowiązuje także pod wpływem alkoholu oraz z ubezpieczeniem sprzętu sportowego.

Artykuł sponsorowany.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here