Mateusz Mędroń i Kamil Bułas tegorocznymi Mistrzami Ortografii

0

W czwartek (22 lutego) miłośnicy języka polskiego i pasjonaci poprawnej pisowni z powiatu lubaczowskiego po raz kolejny walczyli o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej. Do zmagań ortograficznych zgłosiły się 43 osoby.

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie

Tegoroczna rywalizacja o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej, tak jak w poprzednich latach podzielona została na dwie kategorie wiekowe– dzieci i młodzież do lat 25 oraz uczestnicy powyżej 25. roku życia. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której skład weszli: Agnieszka Dobrowolska, Marek Chmiel, Paweł Wild.

W kategorii do 25 lat tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018 otrzymał Mateusz Mędroń. Pierwszym Wicemistrzem Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018 w tej kategorii został Przemysław Mazepa, a tytuł II Wicemistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018 do lat 25 wywalczyła Dagmara Buksak.

W kategorii powyżej 25 lat tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018 otrzymał Kamil Bułas. Pierwszym Wicemistrzem Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018 w tej kategorii została Elżbieta Snopkowska, a tytuł II Wicemistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018 powyżej 25 lat wywalczyła Małgorzata Gelmuda.

Nagrodami w obu kategoriach były nagrody pieniężne. Mistrzowie Ortografii otrzymali po 300 zł ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie. I Wicemistrzowie Ortografii otrzymali po 200 zł ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie. II Wicemistrzowie Ortografii otrzymali po 100 zł ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie.

Każdy z laureatów konkursu otrzymał również nagrody rzeczowe – pamiątkową statuetkę, ufundowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie oraz książę autorstwa Jerzego Tabaczka pt. „Szpital w Lubaczowie 1896-2016”. Zarys dziejów”, ufundowaną przez Burmistrza Miasta Lubaczowa.

Podczas tegorocznej edycji, w trakcie obrad jury uczestnicy dyktanda mogli wysłuchać wykładu pochodzącego z Cieszanowa językoznawcy, prof. Uniwersytetu Warszawskiego dr. hab. nauk humanistycznych Waldemara Czachura, który w swoich badaniach docieka w jaki sposób język i jego użycie wpływa na nasze postrzeganie świata, również na pamięć zbiorową oraz w jaki sposób język tworzy lub niszczy dialog między narodami.

Po zakończeniu prelekcji nastąpiło uroczyste rozdanie nagród, poprzedzone krótkim wystąpieniem Marka Chmiela, Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie. Komentując tegoroczne zmagania ortograficzne podkreślił on wysoki poziom, zwłaszcza w kategorii wiekowej powyżej 25 lat, gdzie rywalizacja była tak wyrównana, że o zwycięstwie decydowała nie liczba popełnionych błędów ortograficznych, lecz interpunkcyjnych.

Dyktando zorganizowane zostało przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie i Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji działające przy Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Koło Lubaczów oraz Szkołą Językową „For You” w Lubaczowie. Patronat honorowy nad konkursem objął Pan Krzysztof Szpyt- Burmistrz Miasta Lubaczowa oraz Pan Józef Michalik- Starosta Powiatu Lubaczowskiego.

Zadanie publiczne pn. Dyktando ortograficzne o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej w części zostało sfinansowane z środków publicznych Starostwa Powiatowego w Lubaczowie.

elubaczow.com, MBP Lubaczów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here