Nadzwyczajne okoliczności chroniące przewoźników lotniczych

0

Spóźnienia, odwołane loty są wpisane w codzienną rzeczywistość wielu podróżujących. Takie niedogodności, a właściwie ich skutki mają wpływ na wiele dziedzin życia i potrafią skomplikować zaplanowane działania. Właściwa ocena sytuacji, podstawowa wiedza na temat swoich praw, a w razie potrzeby skorzystanie z pomocy prawnej okazują się cennymi umiejętnościami.

Co zatem należy wiedzieć w przypadku odszkodowań, a ściślej mówiąc, czy przewoźnik może odmówić nam wypłaty takiego odszkodowania za opóźniony bądź odwołany lot?

Kiedy przewoźnik może odmówić?  

Głównie obowiązującą zasadą jest, że przewoźnik musi wykazać, iż odwołanie lub opóźnienie powstało w wyniku nadzwyczajnych okoliczności. Dodatkową przesłanką jest to, że nie można było  takiej sytuacji uniknąć nawet przy podjęciu racjonalnych środków.
Aby przewoźnik uzyskał zwolnienie od wypłaty odszkodowania musi dowieść na równoczesnej płaszczyźnie:

– o tym, że zaistniały nadzwyczajne okoliczności,

– ich związek z powstałym opóźnieniem lub odwołaniem lotu

– wykazać, że nie można było tego uniknąć pomimo podjęcia racjonalnych środków

Usterki techniczne (nie)usprawiedliwiają?

Jako nadzwyczajne okoliczności mogą być podawane przez przewoźnika warunki pogodowe, meteorologiczne np. wybuch wulkanu uniemożliwiające wykonanie lotu, destabilizacja polityczna – strajki, protesty, czy inne zagrożenia bezpieczeństwa. Zatem brak dostatecznego rozeznania w zakresie swoich praw i  nieumiejętność oceny sytuacji, może skutecznie zniweczyć ubieganie się o odszkodowanie za opóźniony lot.

Już samo pojęcie „nadzwyczajności” jest pojęciem nieostrym i podlegającym ocenie. Wyrażenie to nie usuwa w pełni wątpliwości i nie tłumaczy, co konkretnie można uznać za okoliczności nadzwyczajne .

Czy zatem wady techniczne maszyny mogą być usprawiedliwieniem? Pomocne w tym zakresie jest orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości i sądów administracyjnych. Według powyższego uznano, że zarówno usterka silnika, jak i usterka techniczna instalacji hydraulicznej mieści się w granicach ryzyka związanego z działalnością przewoźnika. Jako wynik normalnej jego działalności, nie może być uznana za nadzwyczajną (wyrok NSA z dn.27 marca 2014, sygn. akt I OSK 1971/12).

Analiza i pomoc w dochodzeniu praw

Zdaniem specjalisty w dziedzinie dochodzenia odszkodowań z kancelarii AirLex, możliwości manipulacji sytuacją i stopniowanie, gradacja pojęcia „nadzwyczajne” może wprowadzać w błąd podróżujących. Dodatkowo szeroki katalog usterek samolotowych, z czysto technicznego punktu widzenia, także stwarza możliwości nadużyć. Przeciętny podróżny nie posiada wystarczającej wiedzy na temat zasad budowy i działania maszyn lotniczych – bo to wiedza zarezerwowana dla specjalistów. Podnosi on również argument, przemawiający za wnikliwą analizą przepisów i orzecznictwa z tego zakresu, gdyż stanowi to bazę dochodzenia odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot.

Zasięgnięcie opinii specjalistów wydaje się warunkiem niezbędnym w zakresie ubiegania się o najwyższą możliwą kwotę odszkodowania. Doświadczenie i znakomita znajomość norm i obowiązujących przepisów są gwarantem pozytywnego zakończenia sprawy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here