Jakie dachówki wybrać, czyli zalety ceramiki i betonu

0

Budując dom, prędzej czy później staniesz przed pytaniem o rodzaj pokrycia dachowego i bezpowrotnie zatoniesz w analizach materiałów, parametrach oraz porównaniach marek lub alternatywnych metod krycia. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na dachówkę, pojawi się przed tobą inne, odwieczne pytanie: dachówka cementowa czy dachówka ceramiczna? Odpowiedź wbrew pozorom nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Poniżej postaram się wyjaśnić dlaczego.

Fot. Archiwum

Podczas gdy dachówka cementowa (betonowa) składa się z mieszanki piasku, barwników oraz cementu, jej ceramiczna odpowiedniczka zawiera głównie glinę. W obu sytuacjach kolor może zależeć od barwników bądź od typu gliny użytej do produkcji w przypadku dachówki z ceramiki. Pigmenty natomiast najczęściej pozwalają na uzyskanie ciemniejszego zabarwienia. W przypadku ceramiki poszczególne partie produktów mogą różnić się od siebie odcieniami, gdyż budulec nie jest tak jednorodny jak to ma miejsce w wypadku cementu.

Najistotniejsza różnica dotyczy jednak szacowanej trwałości obu produktów. Ceramika ma przetrwać na naszym dachu około stu lat, natomiast trwałość betonu określa się jako 7 dekad. Tego rodzaju prognozy znajdują też odzwierciedlenie w okresie, na który udzielana jest gwarancja.

Niewątpliwą zaletą dachówki cementowej wobec krótszej żywotności pozostaje niższa cena przy prawie identycznych cechach budowy. Warto na przykład zwrócić uwagę na systemy cementowych pokryć dachowych EURONIT od renomowanej firmy Creaton. W trzech podstawowych modelach dostępnych w licznych wariantach krycia producent połączył trwałość i odporność z ponadczasową estetyką i tradycyjną formą.

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu dachówki?

Proces produkcji dachówek zakładający ich sezonowanie przy odpowiednich warunkach, a następnie malowanie specjalnymi farbami akrylowymi, lakierami i glazurami, sprawia, że nawet fachowe oko może pomylić się co do materiału, z jakiego został wykonany produkt. Różnica między betonem a ceramiką pod względem wizualnym staje się zatem kwestią drugorzędną, jeżeli mamy do czynienia z dobrym producentem. Wspomniane wcześniej dachówki firmy Creaton w obu wariantach – cementowym i ceramicznym – pozostają dla profesjonalistów synonimem elegancji, jakości oraz praktycznych innowacji.

W obu kategoriach podobny jest sposób montażu, a także ich waga mieści się w jednym przedziale, określanym często jako pokrycie ciężkie, natomiast dostępne kształty stanowią typowe oraz tradycyjne modele dachówki. Możemy zatem podziwiać betonowe karpiówki, dachówki płaskie oraz marsylki, a przy tym liczyć, że w przypadku obu materiałów oferta dachówek dodatkowych i akcesoriów będzie równie rozbudowana.

Jeśli więc szukasz odpowiedniego pokrycia na dach, w pierwszej kolejności powinieneś odnaleźć sprawdzonego i uznanego na arenie międzynarodowej producenta, dającego wieloletnią gwarancję na swoje towary. W ten sposób zyskasz pewność, co do jakości i trwałości produktu. Następnie zwróć uwagę na ilość wariantów w ofercie, im więcej propozycji o różnych kształtach, systemach mocowań i kolorach, tym większe prawdopodobieństwo, że twój gust pozwoli ci na lepsze dopasowanie dachówki do charakteru projektu, elewacji oraz obranej estetyki.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here