Przyjęcie komunijne

0
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Sezon komunijny w pełni. Po uroczystościach kościelnych najczęściej rodzinę zapraszamy na uroczysty obiad. Coraz częściej i chętniej przyjęcia komunijne robimy w restauracji, co jednak zrobić, gdy nie ma takiej możliwości i gości trzeba przyjąć w domu?

Jeśli decydujemy się urządzić przyjęcie komunijne w domu, najważniejsza będzie dobra organizacja pracy i staranny plan imprezy. Trzeba sobie uświadomić, że własnymi siłami nie przygotujemy wykwintnego przyjęcia z kilkoma daniami, ponieważ zwyczajnie zabraknie nam na to sił i czasu.

Jak przygotować komunijne menu

Najczęściej w trakcie przyjęć komunijnych podajemy ciepły obiad, a po nim deser. W zupełności wystarczą dwa ciepłe dania. Na początku podamy zupę, może być to modny ostatnio krem. Jako danie główne wystarczą dwa rodzaje mięs, które będzie można łatwo odgrzać przed podaniem (roladki wołowe, pieczona szynka) do tego ze dwa rodzaje surówek. Jeśli planujemy, że przyjęcie potrwa do wieczora, po ciepłych daniach trzeba podać różne zimne przekąski. Najczęściej są to półmiski wędlin, pieczone mięsa, ryby, kilka rodzajów sałatek (np.: tradycyjna jarzynowa, sałatka brokułowa, grecka), jajka faszerowane, a także marynowane warzywa i grzybki. Po obiedzie na stole powinny pojawić się słodkości. Wystarczy tort komunijny i dwa, trzy rodzaje innych ciast. Może być sernik, wuzetka, jabłecznik z lodami. Lepiej zrezygnować z ciast z bitą śmietaną, nie będzie gdzie ich w domu przechować.

Z napojów przede wszystkim woda, soki i ewentualnie napoje gazowane. Do ciast kawa i herbata. Jeśli decydujemy się podawać alkohol do obiadu najlepiej jest wybrać wino. Trzeba pamiętać, że najpierw podajemy wina białe, później różowe, a na końcu czerwone. Można się zdecydować na jeden rodzaj wina, dostosowany do menu. Do ciast i deseru można gościom zaproponować likier.

Jak udekorować mieszkanie?

Dekoracje komunijne powinny być delikatne i raczej niezbyt rzucające się w oczy. To w końcu z założenia skromna uroczystość, a nie wesele. Gdy do komunii idzie dziewczynka można krzesła ozdobić kwiatami z delikatnej bibuły najlepiej w kolorze białym lub bardzo bladego różu. Nieco większe bibułowe kwiaty można też przypiąć do ścian lub firan.

W przypadku chłopca dekoracje nie są już tak oczywiste. Część rodziców decyduje się na nadmuchane helem balony. Trzeba jednak uważać, by nie osiągnąć taniego, jarmarcznego efektu. Można postawić na jeden przewodni kolor na przykład perłową biel lub ewentualnie niebieski. Balony lepiej jest zgromadzić w jednym kącie pomieszczenia, na przykład udekorować nimi stół ze słodyczami lub stolik, na który będą odkładane prezenty.

Dekoracja stołu powinna być stonowana. Wystarczy zwykły, biały obrus. Do tego prosty serwis obiadowy karolina. Wszelkie dodatkowe materiałowe dekoracje, jak na przykład rozłożony na środku pas organzyny lub tiulu kojarzy się raczej z weselem, a nie uroczystością małych dzieci. Akcenty kolorystyczne można uzyskać delikatnymi bukiecikami kwiatów. Świetnie się sprawdzą bukieciki konwalii, stokrotek lub kolorowych bratków. Bardzo ciekawy efekt można także osiągnąć ustawiając niewielkie wazoniki z wysianym wcześniej owsem.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here