GW: Gdzie na weekend? Cerkiew, która zagrała u Wajdy

5
fot. Piotr Hulak

Pamiętacie sceny z więzienia w Kozielsku w filmie „Katyń”? Cele z piętrowymi pryczami, z których polscy oficerowie wywożeni byli na egzekucję? Te sceny nakręcone zostały w cerkwi w Starym Dzikowie. Choćby z tego powodu warto ją obejrzeć. A przy okazji powędrować po okolicznych lasach – zachwala okolice gminy Stary Dzików Anna Gorczyca w weekendowym wydaniu Gazety Wyborczej.

>Gmina Stary Dzików leży w powiecie lubaczowskim i graniczy z województwem lubelskim. Celem naszej wycieczki jest cerkiew greckokatolicka o neobizantyjskiej architekturze, licząca ponad 100 lat. Los nie był dla niej łaskawy. Ukraińcy zamieszkujący wieś zostali wysiedleni po II wojnie światowej, wtedy parafia greckokatolicka przestała istnieć. Wyposażenie cerkwi nie zachowało się. Przetrwały jedynie fragmenty dawnego wystroju zabezpieczone w zbiorach muzealnych. Wśród nich kilka ikon tworzących niegdyś ścianę ikonostasową, które przechowywane są w Muzeum w Lubaczowie. Zostały one napisane w latach 1906-1911 przez cenionego malarza ukraińskiego Josifa Kuriłasa (1870-1951).

Około 1950 r. cerkiew została celowo zdewastowana, a inicjatorami akcji były ówczesne władze. Potem świątynia była magazynem GS, a gdy spółdzielnia zrezygnowała z przechowywania w cerkwi nawozów i pasz, obiekt stał pusty i niszczał. W 2006 r. cerkiew ożyła. Jej surowy wystrój, białe ściany, z odpadającymi fragmentami tynku, zabite deskami okna, spodobały się Andrzejowi Wajdzie, który kręcił film „Katyń”.

Więcej… www.rzeszow.gazeta.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

5 komentarze

  1. A co z ideą przeznaczenia cerkwi na cele muzealne? Pomysł jest nadal uaktualniany czy pozostał w martwym punkcie? Przeznaczanie cerkwi na cele kulturalne niewątpliwie cieszy się szerokim uznaniem, przykładem dla powiatu jest chociażby cerkiew w Narolu. Większość opuszczonych cerkwi Ziemi Lubaczowskiej nie ma szans by stać się ponownie obiektami kultu religijnego, natomiast z powodzeniem mogłyby zacząć spełniać inne ważne i ciekawe funkcję, np. kulturalne czy kulturalno-turystyczne. Warto aby władze pomyślały o tym poważnie.

  2. Powielam pytanie: Czy cerkiew w Starym Dzikowie będzie dalej niszczeć i do momentu w którym zacznie się solidnie sypać będzie znana z tego, że kręcono w niej film i nic więcej? Władze Gminy chyba najwidoczniej mają to gdzieś.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here