Już jutro (1.12) w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie o godz. 17:00 odbędzie się premiera filmu pt. „Miłków” w reżyserii Jakuba Kowalczyka. Później, 4 grudnia produkcja udostępniona zostanie on-line o godz. 17:00 na profilach FB Stowarzyszenia Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” oraz Powiatu Lubaczowskiego.

Miłków to wieś, która zniknęła z powierzchni ziemi, a ślady po jej istnieniu kryje dziś las. W miejscowości mieszkało 800 osób. Byli to Polacy, Ukraińcy i kilkoro Żydów. W 1939 r. okupanci dokonali podziału ziem II RP, wytyczając granicę między Niemcami, a Związkiem Radzieckim. Jej fragment przebiegał przez środek Miłkowa. Wieś spotkał podobny los, jak inne przygraniczne osady – władze radzieckie podjęły decyzję o deportacji mieszkańców w głąb Rosji, do Besarabii (obecnie część Mołdawii i Ukrainy). Po II wojnie światowej, wielu mieszkańców pragnęło wrócić do swoich domów, ale nie było już dokąd. Miłków po prostu zniknął – został zniszczony przez okupantów i rozgrabiony. Obecnie po wsi została tylko nazwa i kilka symbolicznych krzyży na cmentarzu i w miejscu, gdzie była cerkiew.

Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa, Powiat Lubaczowski oraz Podkarpacka Komisja Filmowa chcą przywrócić Miłków do życia poprzez realizację dokumentu historycznego przedstawiającego dramat wsi, której mieszkańcy w 1941 r. zostali wysiedleni do Besarabii. Realizatorzy przenoszą więc widza do lat 30. XX wieku za sprawą animacji rysunkowej, fotografii i wspomnień mieszkańców Miłkowa. W produkcji opowiadają, jak wyglądała wielokulturowa wieś, zamieszkana przez Polaków i Ukraińców. Bohaterkami filmu są cztery miłkowianki, które opowiadają o życiu wsi i jej mieszkańców.

Film otrzymał dofinansowanie Podkarpackiej Komisji Filmowej ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury i Województwa Podkarpackiego oraz Starosty Powiatu Lubaczowskiego.

Obejrzyjcie zwiastun filmu.

PZ, elubaczow.com, informacja nadesłana


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here