TVP Rzeszów: Dom kultury w cerkwi w Narolu

0
fot. TVP Rzeszów

W Narolu miejscowy samorząd robi wszystko, żeby uratować starą i zrujnowaną cerkiew. Powstaje tam właśnie tam centrum koncertowo-wystawiennicze. Wszystkie prace prowadzone są z poszanowaniem sakralnego charakteru cerkwi. Pierwszy koncert zapowiadany jest na maj.

Najważniejsze prace udało się już wykonać. Wymieniono przeciekający dach, świątynia zyskała też nową elewację. Wymieniono też wszystkie instalacje wewnątrz budynku. Planowano też skuć i położyć nowe tynki, ale na to nie zgodził się konserwator zabytków. Ze względu na cenne polichromie.

Władze Narola będą więc szukać pieniędzy na dodatkowe prace. Teraz kończą to, co było zaplanowane. Wnętrze będzie urządzone z zachowaniem szacunku dla obiektu sakralnego. Miejsce gdzie był ołtarz, nie będzie dostępne dla widzów. Prace mają się zakończyć wiosną. W maju w cerkwi planowany jest pierwszy koncert. Świątynia nadaje się do tego znakomicie, bo ma bardzo dobrą akustykę.

Cerkiew w Narolu wybudowano pod koniec XIX wieku. Po wojnie były w niej magazyny gminnej spółdzielni. Przez wiele lat świątynia niszczała, teraz ma tu szansę powstać kulturalne centrum Roztocza.

Źródło: Monika Konopka, TVP Rzeszów

Więcej informacji o obiekcie i jego remoncie na stronie www.narol.plBądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here