Otrzymanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla nie przesądza o tym, że na twojej drodze wkrótce pojawi się komornik. Aby uniknąć tego spotkania, musisz złożyć zarzuty od nakazu zapłaty. Sprawdź, w jakim terminie i jak to zrobić prawidłowo, by sąd nie odrzucił twojego dokumentu.

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym – kiedy mogą być wydane?

Podstawą wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest podpisanie weksla z wierzycielem. Aby taka procedura została rozpoczęta, powód musi dołączyć oryginał weksla do pozwu.

Weksel wystawiony lub poręczony przez pozwanego nie jest jedynym dokumentem stanowiącym podstawę do wykazania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Roszczenie może być też wykazane:

  • – Dokumentem urzędowym
  • – Wezwaniem do zapłaty oraz pisemnym oświadczeniem pozwanego o uznaniu długu
  • – Rachunkiem zaakceptowanym przez dłużnika (poświadcza on o uznaniu długu)
  • – Żądaniem zapłaty zaakceptowanym przez dłużnika, zwróconym przez bank, ale nieściągniętym ze względu na brak środków na rachunku pozwanego

Przed nakazem zapłaty w postępowaniu sądowym można skutecznie się bronić. Podstawą do tego jest np. brak podpisanego weksla, jego błędy formalne lub sumy wekslowe opiewające na kwoty wyższe niż należne. Zarzutem procesowym może być też np. przedawnienie.

Zarzuty od nakazu zapłaty – w jakim terminie złożyć?

Na złożenie zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym masz 14 dni, licząc od dnia skutecznego doręczenia nakazu. Po otrzymaniu dokumentu najlepiej zapisz sobie datę jego doręczenia. Okazuje się bowiem, że nawet jeden dzień spóźnienia skutkuje odrzuceniem zarzutów.

Ważne! W odpowiedzi na otrzymany dokument składasz zarzuty od nakazu zapłaty, a nie sprzeciw. Wybór prawidłowego pisma jest bardzo istotny z punktu widzenia sądu.

Skutkiem braku terminowego złożenia zarzutów od nakazu zapłaty jest uprawomocnienie się nakazu. Zarówno niezłożenie, jak i złożenie po terminie lub nieprawidłowo środka zaskarżania skutkuje jego odrzuceniem. W konsekwencji u pozwanego w niedługim czasie zjawi się komornik.

Wymogi formalne dla zarzutów od nakazu zapłaty

Podstawą uznania zarzutów od nakazu zapłaty jest złożenie ich do właściwego sąd. Musi to być ten sam sąd, którym wydał nakaz. Jeśli wyślesz środek zaskarżania do niewłaściwego sąd, zostanie on odrzucony.

Zarzuty muszą być też prawidłowe pod względem formalnym. Jeśli nakaz zapłaty został złożony na urzędowym formularzu, zarzuty też należy złożyć w takiej formie. Drobne błędy, np. brak przekreślenia czy podpisu, spowodują zwrócenie zarzutów i wezwanie do uzupełnienia braków w ciągu 7 dni.

Sformułowanie zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym może być zadaniem dość wymagającym. Podobnie jak zbadanie weksla pod kątem poprawności formalnej. Nawet najmniejszy błąd może przekreślić szansę na uznanie zarzutów przez sąd. Z tego względu większość osób powierza to zadanie specjalistom, którzy mogą wychwycić nawet najmniejszy szczegół mogący przesądzić na korzyść pozwanego.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here