Freelancerzy cieszą się dużą swobodą – samodzielnie kształtują ścieżkę własnej kariery. W osiąganiu zawodowego sukcesu przydają się im umiejętności efektywnego zarządzania czasem i wykonywaną pracą. Sprzyjają one maksymalizowaniu produktywności oraz wydajności, a tym samym… przyczyniają się do wzrostu potencjalnych zarobków. Czy da się ich nauczyć?

Kim są freelancerzy?

Freelancerzy to osoby świadczące swoje usługi na zasadzie umów zlecenia lub kontraktów (często dla różnych klientów albo firm na raz). Uznaje się ich za niezależnych i autonomicznych profesjonalistów, których charakteryzuje poniekąd brak długoterminowej relacji z jednym pracodawcą.

Żyją i pracują na własny rachunek. Nie podlegają bezpośrednio żadnemu przełożonemu. Oznacza to, że decydują całkowicie samodzielnie w zakresie:

  • – pełnionych usług (oraz ich cen);
  • – czasu pracy;
  • – sposobu wykonywania podjętych przez nich zadań.

Mogą wykonywać swoje obowiązki z dowolnego miejsca na świecie. Zdalna praca zapewnia im szansę na elastyczne dostosowanie się na bieżąco do zmiennych warunków branżowych.

Kto może być freelancerem?

Praktyka uczy, że wolnymi strzelcami stają się przede wszystkim rynkowi eksperci. Dzieje się tak z prostego powodu: zawód ten wymaga dysponowania wyspecjalizowanymi umiejętnościami (typowymi dla danej dziedziny). Firmy i klienci indywidualni decydują się zazwyczaj na współpracę z tymi freelancerami, którzy wyróżniają się wiedzą oraz kompetencjami w określonym środowisku.

Sukces jako freelancerzy odnoszą osoby umiejące budować i utrzymywać silne sieci kontaktów. Aktywny networking i dobrze rozwinięte relacje zawodowe przyczyniają się do łatwiejszego pozyskiwania kolejnych zleceń. To ważne – miesięczny zarobek w tym zawodzie jest bezpośrednio uzależniony m.in. od ilości podejmowanych zadań. Innymi słowy: im więcej znajomości, tym lepiej. 

Przydatne okazuje się również doświadczenie. Praktyka czyni mistrza! Skuteczni freelancerzy mogą pochwalić się bogatą historią zawodową – i to nie tylko w ramach etatu. Pracą zajmują się już od wczesnych lat; wielu z nich zarabiało przez internet nawet przed ukończeniem 18 roku życia (więcej na ten temat można dowiedzieć się pod adresem: https://mambiznes.pl/biznews/wiadomosci/zarabiac-internecie-majac-18-107590). Pozwoliło im to szybkie zbudowanie własnej marki.

Dlaczego własną pracę należy organizować?

Freelancerzy są opłacani za projekt lub zadanie. Wydajność i efektywność stają się przez to fundamentalne dla osiągania zadowalających wyników finansowych. Odpowiednia organizacja pracy pozwala nie tylko na maksymalne wykorzystanie czasu, ale również zwiększenie ilości realizowanych inicjatyw. To przekłada się także na zwiększenie szansy ukończenia ich w przyjętym terminie (bez żadnych komplikacji).

Wykonywanie wielu różnych projektów oznacza konieczność nauczenia się zarządzania poszczególnymi zadaniami i nadawania im priorytetów. Osoby niezorganizowane mylą się i przestają wyrabiać się z własną pracą. Tego należy uniknąć za wszelką cenę! To dlatego, że przekraczanie deadline’ów kończy się zazwyczaj utratą klienta na zawsze.

Ponadto warto pamiętać, że odpowiednie zaplanowanie pracy zawczasu przyczynia się do zmniejszenia poziomu odczuwanego stresu. To sprawdzona metoda, która ułatwia znalezienie równowagi między życiem zawodowym a osobistym. 

Narzędzia do organizacji pracy – bez nich ani rusz!

Jak stać się zorganizowanym? Pomocne w wykonaniu tego zadania staną się różne narzędzia (głównie internetowe). Na początek należy rozważyć użycie aplikacji do zarządzania poszczególnymi projektami. Godne polecenia są:

  • – Trello;
  • – Asana;
  • – Todoist.

Wszystkie zapewniają użytkownikom przejrzysty interfejs oraz umożliwiają monitorowanie dotychczasowego postępu – to drugie bywa przydatne zwłaszcza podczas realizacji zleceń długoterminowych.

Poza tym każdy wolny strzelec powinien używać oprogramowania do:

  • – planowania terminów – Google Calendar i Microsoft Outlook;
  • – ułatwiania sobie codziennej pracy – Microsoft Word, Google Docs, Adobe Creative Cloud i Canva;
  • – automatyzacji – Automize;
  • – komunikacji i wirtualnych spotkań – Zoom, Slack i Microsoft Teams;
  • – monitorowania czasu – Clockify i Toggl;
  • – cloud computingu – Google Drive, Dropbox i Microsoft OneDrive.

Szczególnie przydatne okażą się narzędzia do mierzenia roboczogodzin. Umożliwiają freelancerom poznanie dokładnego czasu, który jest potrzebny na ukończenie zadania. Informacja ta przydaje się m.in. do prawidłowej wyceny pełnionych usług.

Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego to absolutna podstawa

Jedna z ważniejszych zasad brzmi: praca nie może dominować nad czasem przeznaczanym na sprawy prywatne. Bliskie związanie życia zawodowego z prywatnym prowadzi do napięcia – sprzyja to szybkiemu wypaleniu. Jak tego uniknąć?

Za sprawdzony sposób uznaje się wyznaczenie konkretnych godzin pracy. Pomocne będzie także wydzielenie konkretnego miejsca do aktywności biznesowej. Podczas przeprowadzania wyboru przestrzeni należy unikać przede wszystkim sypialni (ma ona kojarzyć się wyłącznie z relaksem i wypoczynkiem). Odpowiednie będą natomiast:

  • – kuchnie;
  • – przedpokoje;
  • – pokoje gościnne.

Idealny scenariusz zakłada przeznaczenie jednego pokoju na biuro. Jeżeli będzie to jednak niemożliwe (np. ze względu na mały metraż mieszkania), to należy szukać alternatyw.

Przerwy są potrzebne każdemu

Długotrwała praca bez żadnego wypoczynku przestaje być w pewnym momencie efektywna. Wolni strzelcy muszą upewnić się, że… nie pracują zbyt intensywnie. Czasami mniej znaczy więcej.

Na 8 godzin pracy powinna przypadać 1 godzina przerwy. Czas ten można podzielić wedle uznania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go na raz albo odejść od komputera 4 razy po 15 minut – należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami.

Budzik to przyjaciel każdego freelancera

Rutyna i systematyczność sprzyjają wykonywaniu wszelkich zadań na czas. Wolni strzelcy skorzystają zatem na wcześniejszym wstawaniu; zyskają w ten sposób dla siebie większą część dnia. To szczególnie przydatna porada dla osób lubiących zarywać nocki. Wystarczy upewnić się, że początek pracy przypadnie np. na 8 lub 9 rano, a nie 13 lub 14 po południu.

Z wszystkich porad należy skorzystać jednocześnie. Ustalenie grafiku i skrupulatne przestrzeganie go pozwoli utrzymać wysoki poziom wydajności w każdej sytuacji.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here