Informacje o ukształtowaniu terenu, jego wielkości i położeniu obiektów mogą być potrzebne w różnych sytuacjach. Wykorzystują je gminy, planując nowe inwestycje, a także osoby prywatne, które chcą rozpocząć budowę lub sprzedać ziemię. Żeby wiedzieć, czego oczekujemy od geodety, warto poznać jego działania i techniki pomiarowe, jakie wykorzystuje w swojej pracy.

Czym zajmuje się przedsiębiorstwo geodezyjne?

Przedsiębiorstwo geodezyjne dokonuje pomiarów i obliczeń związanych z kształtem, wielkością i położeniem terenu oraz obiektów znajdujących się na określonym obszarze. Wykonuje także mapy, plany, dokumentacje i ekspertyzy geodezyjne. Współpracuje z takimi branżami jak budownictwo, architektura, rolnictwo, ochrona środowiska czy gospodarka przestrzenna.

Dzięki pomiarom geodezyjnym wiadomo, jak wygląda teren, np. gminy. Pozwala to na planowanie inwestycji i wytyczanie placów budowy. Praca geodety wspiera realizację planów urzędowych, ale potrzebna jest też prywatnym osobom. Przed rozpoczęciem budowy domu musimy mieć mapkę, na której pokazany będzie obszar budowy i przyległe działki. Techniki wykorzystywane przez przedsiębiorstwa geodezyjne pozwalają wytyczyć granice posesji, a także uwzględnić kable energetyczne, czy rury wodociągowe.

Nowoczesne techniki pomiarowe

Techniki pomiarowe to metody pozwalające na uzyskanie informacji o terenie: kształcie, wielkości i właściwościach wszystkich obiektów. Do najczęściej stosowanych w zakresie geodezji należą:

  • – skanowanie laserowe, polegające na wysyłaniu wiązki lasera i odbieraniu odbitego sygnału. Pozwala na to określić odległość i kąt między nadajnikiem a odbiornikiem. Skanowanie laserowe może być wykonywane z ziemi, samochodu, drona lub samolotu;
  • – numeryczny model terenu to uproszczona reprezentacja powierzchni terenu w postaci siatki punktów o znanych współrzędnych. Może być tworzony na podstawie różnych źródeł danych, np. z map topograficznych, zdjęć lotniczych lub satelitarnych, pomiarów GPS lub laserowych;
  • – lotnicze skanowanie laserowe to szczególny przypadek skanowania laserowego, w którym nadajnik i odbiornik znajdują się na pokładzie samolotu lub helikoptera. Pozwala szybko i dokładnie pozyskać dane o dużej powierzchni terenu, np. o rzeźbie, pokryciu roślinnym, zabudowie czy infrastrukturze;
  • – georadar wysyła fale elektromagnetyczne w zakresie radiowym i odbiera odbite lub załamane sygnały. Umożliwia określenie struktury i właściwości podpowierzchniowych warstw gruntu. Badania georadarem wykonuje się z ziemi, pojazdu, drona lub samolotu;
  • – pomiary batymetryczne polegają na pomiarze głębokości wody i kształtu dna akwenów, np. jezior, rzek, morza czy oceanu. Mogą być wykonywane różnymi metodami, np. za pomocą echosondy, sonaru bocznego lub lidaru batymetrycznego.

Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, jakie usługi oferuje dane przedsiębiorstwo geodezyjne. Niektóre metody pomiarowe lepiej sprawdzają się do prostych pomiarów, inne w warunkach ekstremalnych. Ważne, żeby geodeta umiał dopasować je do indywidualnych potrzeb klienta.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here