Pieczątka to nieodzowny element pracownika każdego urzędnika państwowego – od Urzędu Skarbowego, przez Starostwa Powiatowe aż po pracowników ministerialnych. Warto jednak pamiętać, że pieczątki są także podstawowym wyposażeniem każdej mniejszej i większej firmy. Kiedy trzeba mieć pieczątkę, a w których sytuacjach jest to opcjonalne?

Obowiązek posiadania pieczątki – kogo dotyczy? 

Zacznijmy od tego, kto jest zobowiązany do posiadania pieczątki. Są to wszelkiego rodzaju instytucje publiczne, które w rozporządzeniach ministerialnych, ale także w wewnętrznych regulaminach precyzują ważność dokumentu jako takiego, który jest opatrzony pieczęcią pracownika instytucji publicznej. A zatem zarówno urzędy, wymiar sprawiedliwości, szkoły, publiczne szpitale, jak i służby publiczne, a szczególnie pracownicy administracyjni w trakcie swojej pracy praktycznie każdego dnia używają pieczątek. 

Czy pieczątki są także wymagane w sferze prywatnej? Tutaj przepisy nie są jednoznaczne. Przepisy powszechne nie narzucają takiego obowiązku, ale duże firmy – szczególnie te działające w branży ubezpieczeniowej i finansowej z reguły działają w oparciu o transparentność, potwierdzoną pieczątką – czy to pracowników, kadry kierowniczej, lub specjalistów zajmujących się audytem i kontrolą. 

Gdzie pieczątki nie są wymagane? 

W świecie biznesu przyjęło się, że firma, która dopiero rozpoczyna działalność w pierwszych dniach musi załatwić kilka istotnych formalności – między innymi założyć rachunek bankowy, ale także zamówić pieczęć firmową. Czy jest to wymagane? Okazuje się, że nie. Jest to dość mylące dla wielu przedsiębiorców, którzy każdego dnia spotykają się z szeregiem dokumentów, w których znajduje się specjalna sekcja na pieczątkę firmową. 

Jednak postępująca digitalizacja biznesu skutecznie wypiera trend, według którego pieczęć firmowa jest tak powszechnie wykorzystywana. Wiele dokumentów podpisujemy elektronicznie, a w miejscu na pieczęć najzwyczajniej w świecie się podpisujemy. Warto jednak pamiętać, że w pewnych konkretnych sytuacjach pieczątka firmy może się przydać – czy to podczas wnioskowania o kredyt firmowy lub w celu załatwienia innych, istotnych, urzędowych kwestii.

Jeśli jako przedsiębiorcy zdecydowaliśmy się na zamówienie pieczątki na https://www.kseroa0.pl/pieczatki/, warto pamiętać, że musi ona zawierać pewne konkretne informacje. Co musi pojawić się na pieczątce przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą? Przede wszystkim nazwę firmy, imię, nazwisko, adres siedziby firmy oraz numer NIP.

Pieczątka – niezawodne narzędzie w Twojej firmie 

Pieczątka to wciąż przydatne narzędzie, które pozwoli nam w praktyce załatwić każdą formalność urzędową niezależnie od tego, do jakiej instytucji musimy się udać. Pieczątka zamówiona online lub zakupiona stacjonarnie będzie pełnić także funkcję typowo informacyjną. Jeśli umieścimy na niej wszystkie istotne dane, możemy być pewni, że zainteresowany powróci do nas jedynie na podstawie informacji z pieczątki.

Nie zapominajmy także o innych korzyściach wynikających z posiadania pieczątki. Mowa tu przede wszystkim o prestiżu, jaki daje możliwość wykorzystywania oficjalnej pieczątki firmowej w wielu sytuacjach – przy podpisywaniu umów, kontraktów lub do wystawiania faktur. Elegancka pieczątka sprawi, że będziemy w oczach klientów bardziej profesjonalni, a o to przecież nam – przedsiębiorcom chodzi. W ofercie sklepu mamy do wyboru szereg różnych wzorów i kolorów pieczątek, co pozwoli dobrać idealny wariant do swoich potrzeb.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here