Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu to kwestia, która od dawna była tematem burzliwych debat. Ostatecznie, 22 listopada belgijsko-katarskie konsorcjum Deme Concessions N.V. i QTerminals W.L.L. otrzymało zgodę na przeprowadzenie inwestycji. Podpisanie decyzji i oficjalne porozumienie zostało potwierdzone przez Marka Gróbarczyka, czyli wiceministra gospodarki. Wydanie pozytywnej decyzji środowiskowej sprawia, że w Świnoujściu już niebawem dojdzie do jednej z najpoważniejszych inwestycji w naszym kraju w ostatnich latach. 

Decyzja środowiskowa dla Portu Morskiego Szczecin-Świnoujście

Wydanie pozytywnej decyzji środowiskowej było momentem przełomowym w kontekście uzyskania pozwolenia na budowę terminala. Dokument ten został wydany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie. Samo wydanie decyzji trwało dość długo, albowiem analizie poddany został potencjalny wpływ tej inwestycji na środowisko przyrodnicze. Ustalono, że rozbudowa portu morskiego i wybudowanie terminala kontenerowego w Świnoujściu nie stanowi zagrożenia środowiskowego dlatego też uzyskano zgodę na tę inwestycję. Proces oceny dotyczył także postępowania transgranicznego i brały w nim udział nie tylko osoby prywatne, ale też organizacje pozarządowe. Zatwierdzenie środowiskowe stało się oficjalnym potwierdzeniem tego, że już niebawem dojdzie do budowy nowego terminala w Świnoujściu. Co istotne, cała inwestycja odbędzie się z troską nie tylko o przyrodę, ale także o lokalną społeczność, dzięki czemu nie trzeba się jej obawiać. 

Belgijsko-katarskie konsorcjum odpowiedzialne za budowę terminala

Zgodnie z założeniami za budowę terminala kontenerowego w Świnoujściu odpowiedzialne ma być belgijsko-katarskie konsorcjum. W jego skład wchodzi firma Deme Concessions oraz QTerminals. Podpisana umowa pomiędzy Polakami a konsorcjum zakłada 30-letnią dzierżę terenów zlokalizowanych w porcie zewnętrznym w Świnoujściu, a także finansowanie, budowę i wykorzystywanie terminala. Już wkrótce w Katarze ma zostać podpisana końcowa umowa, która umożliwi inaugurację prac. Co warto podkreślić, do niedawna wydawało się, że inwestycja ta nie zostanie wcielona w życie. Pomysł budowy terminala w Świnoujściu nie podobał się bowiem stronie niemieckiej, która obawiała się o aspekty środowiskowe, jednak po długich rozmowach udało się osiągnąć konsensus i terminal ten zostanie wybudowany. 

Spedycja morska w Polsce, a budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu

Głównym celem budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu ma być wzmocnienie pozycji polskich portów morskich na rynku i całego sektora logistycznego. Inwestycja w Świnoujściu ma sprawić, że spedycja morska z perspektywy Polski stanie się o wiele atrakcyjniejsza niż dotychczas. W mieście tym powstanie niebywale jakościowy, głębinowy terminal kontenerowy, który będzie w stanie przyjmować statki mające nawet 400 metrów długości i 60 metrów szerokości. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, roczna zdolność przeładunkowa terminalu ma wynosić dwa miliony TEU. Warto podkreślić, że inwestycja ta będzie naprawdę poważna, gdyż ma kosztować ok. 600 milionów euro. Wiele wskazuje jednak na to, że zwróci się ona w bardzo szybkim tempie, gdyż nowy terminal sprawi, że transport morski stanie się o wiele bardziej nowoczesny, a pozycja Polski na rynku międzynarodowym w kontekście portów morskich ulegnie znacznej poprawie. 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here