Temat opłacalności fotowoltaiki jest ciągle aktualny. W przyszłym roku zapowiadane są zmiany dotyczące, między innymi, taryf i sposobu odliczania fotowoltaiki od podatku. A to nie wszystkie nowości. Zobacz, na jakie zmiany dotyczące fotowoltaiki można liczyć w nadchodzącym roku!

Fotowoltaika jest inwestycją długoterminową. Jednak na jej opłacalność wpływ mają również bieżące przepisy dotyczące kwestii związanych bezpośrednio z kosztami energii elektrycznej, jak i spraw podatkowych. Panele, inwertery fotowoltaiczne i wszelkie pozostałe akcesoria, to koszt, który również musi się zwrócić inwestorowi. Dlatego warto wiedzieć, jakie zmiany w prawie dotyczącym kwestii związanych z fotowoltaiką, szykują się w przyszłym roku. Czego można się spodziewać?

Inwertery fotowoltaiczne, panele, magazyny energii – ile to wszystko kosztuje?

Jednym z aspektów, który trzeba brać pod uwagę, decydując się na założenie fotowoltaiki, są koszty. Jest to jednak kwestia bardzo zróżnicowana. Trudno podać nawet przybliżony, uśredniony koszt takiej inwestycji. Finalna cena zależy od wielu czynników, takich jak, lokalizacja, wielkość inwestycji, czy zastosowane technologie. Jednak można się spodziewać, że w nadchodzącym roku zarówno koszt montażu, jak i cena samych komponentów, może wzrosnąć.

Jakie ulgi na fotowoltaikę w 2024 roku?

W nadchodzącym roku można liczyć na kontynuowanie możliwości odliczenia od podatku fotowoltaiki w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona na odjęcie od podstawy opodatkowania nawet 53 000 zł, co w przypadku małżeństw, które są współwłaścicielami nieruchomości, daje nawet 106 000 zł ulgi. Aby dowiedzieć się więcej, trzeba zapoznać się ze szczegółami prawnymi i wymogami, które należy spełnić. Warto też na bieżąco śledzić aktualizacje przepisów podatkowych.

Taryfy dynamiczne – komu opłaca się taki sposób rozliczenia fotowoltaiki?

Wiele emocji budzi sposób, w jaki rozliczane są nadwyżki energii wygenerowane przez instalacje fotowoltaiczne. W 2024 roku w życie mają wejść nowe metody obliczeń, czyli taryfy dynamiczne. Eksperci wyrażają opinie, że taki sposób rozliczenia może nie być korzystny dla każdego. Dlatego warto uważnie zapoznać się ze zmianami i dokonać stosownych obliczeń. W niektórych przypadkach, korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się zakup magazynu energii, dzięki któremu można przechowywać nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej.

Jaka przyszłość czeka fotowoltaikę?

Nie sposób nie zauważyć, że odnawialne źródła energii prawdopodobnie będą stanowiły ważny składnik miksu energetycznego Polski. Ze względu na unijne rozporządzenia oraz ogólny kierunek polityki energetycznej kraju, można się spodziewać, że fotowoltaika będzie stawała się coraz bardziej opłacalna. Takie prognozy dotyczą zarówno inwestycji na poziomie indywidualnych gospodarstw domowych, jak i rozwiązań dla biznesu. Można więc liczyć, że rozwijane będą systemy zachęt dla potencjalnych inwestorów. Warto także na bieżąco śledzić wszelkie planowane nowości w tym zakresie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here