Dobrze urządzony pokój dzienny zapewnia idealne warunki do przyjemnego wypoczynku. Dużą rolę odgrywa w tym również oświetlenie. Do szczególnie lubianych typów opraw, które mogą trafić do tej części domu, zaliczają się efektowne modele stojące, które da się wykorzystać na wiele sposobów.

Jakie lampy stojące wybrać do salonu i czym się kierować podczas dobierania ich? Gdzie je ustawić? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Lampy stojące w salonie – modne i funkcjonalne oświetlenie

Systemy oświetleniowe w salonach składają się zazwyczaj z kilku punktów świetlnych. Taka dywersyfikacja ma na celu zbudowanie spójnego i bardzo praktycznego rozwiązania, dopasowanego do rozmaitych celów.

Jaką rolę odgrywają w tym lampy stojące? To w większości przypadków oświetlenie uzupełniające i boczne, które ma budować nastrojowy klimat, sprzyjający błogiej rekreacji i wypoczynkowi. Lampy ustawia się przy zestawie mebli wypoczynkowych (w bezpośrednim sąsiedztwie foteli i sofy), a także w kąciku telewizyjnym, by doświetlić ekran.

Zdarza się również, że lampy podłogowe lub stołowe stosuje się w roli oświetlenia zadaniowego w przestrzeniach rekreacyjno-reprezentacyjnych w pokojach dziennych, by bez trudu dało się wykonać nawet bardziej precyzyjne zadania wzrokowe.

W końcu duże i efektowne oprawy stojące stanowią ważny element modnych aranżacji, wpisując się w całościowo zaplanowaną przestrzeń, utrzymaną w rozmaitych tendencjach. Wystarczy tylko postawić na ciekawe produkty, dostępne choćby na: LightPlus.pl.

Czym powinny wyróżniać się lampy stojące w salonie?

Na to, jakie lampy stojące do salonu wybierzemy, wpływa wiele czynników. Pojawia się sporo rozwiązań stołowych i podłogowych o urozmaiconej formie. Można znaleźć modele proste (na standardowej podstawie lub na trójnogu) bądź z łukowym ramieniem.

Czym się kierować? Przede wszystkim należy zadbać o to, by lampy w pełni odpowiadały konkretnym potrzebom domowników. Oświetlenie boczne w strefie relaksu ma sprzyjać wyciszeniu (zwłaszcza wieczorową porą przed snem). Dlatego wybiera się oświetlenie o ciepłej barwie, które buduje się przytulny klimat. Dla uzyskania optymalnego efektu stawia się na modele wyposażone w praktyczne klosze z mlecznego szkła lub gęstego materiału, by uzyskać delikatne, rozproszone światło. W przypadku oświetlenia zadaniowego natomiast przydaje się większe natężenie oraz opcja regulowania kąta padania światła.

Każda lampa musi być dopasowana wizualnie do zespołu oświetleniowego, ale też całościowej aranżacji – w końcu w dużej mierze zależy od niej charakter całej przestrzeni.

Lampy stojące a styl aranżacyjny wnętrza

Lampy stojące występują tak naprawdę we wszystkich modnych nurtach aranżacyjnych. Modele skandynawskie to zazwyczaj drewniane konstrukcje (zwłaszcza na trójnogach) z tekstylnymi abażurami o prostej formie. Miewają stonowane odcienie (szarość, czerń, biel) lub bywają ozdobione prostymi, geometrycznymi wzorami.

W minimalistycznych nurtach nowoczesnych chętnie stosuje się modele z łukowym ramieniem, w całości wykonane z metalu – chromowanego lub pokrytego jednobarwnym lakierem. W loftowych pokojach dziennych świetnie sprawdzają się rozwiązania surowe, często pozbawione osłony źródła światła. Niejednokrotnie klosz lub abażur zastępuje się metalową siateczką, spod której widać dekoracyjną żarówkę LED.

Znacznie bardziej okazałe są natomiast lampy glamour. To często metalowe konstrukcje zwieńczone szklanym kloszem lub abażurem z połyskującej tkaniny. Odznaczają się dekoracyjnością i często stanowią jeden z kluczowych elementów wizualnych modnego wnętrza.

Wygodne i piękne oświetlenie do salonu

Lampy stojące to rozwiązania praktyczne i dekoracyjne zarazem. Idealnie wpisują się w pomieszczenia rekreacyjne i reprezentacyjne. Nie może ich zatem zabraknąć również w modnych salonach. Jaki model wybralibyście do swojego domu lub mieszkania?


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here