Wysoka wilgotność w domu lub mieszkaniu może negatywnie wpłynąć na zdrowie Twoje i Twoich bliskich. Warto zagłębić się, jak szkodliwa dla organizmu może być wysoka wilgotność.

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach stwarza bardzo dobre warunki do rozmnażania się pleśni i bakterii. Problem zaczyna być widoczny najczęściej w łazience i kuchni. Jednak zarodniki pleśni z czasem rozsiewają się po całym domu, co może negatywnie odbić się na zdrowiu domowników. Sprawdź, jak wygląda wilgoć na ścianie i jak pozbyć się jej nadmiaru.

Jakie zagrożenia dla zdrowia niesie zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach?

Wysoki poziom wilgotności powietrza może prowadzić do szeregu negatywnych skutków zdrowotnych. Tworząca się na ścianach pleśń i grzyby, których źródłem jest właśnie nadmierna wilgoć, stanowią znaczące zagrożenie dla Twojego zdrowia, ponieważ osłabiają układ immunologiczny. 

Co więcej, pleśń może wywoływać różnego rodzaju alergie i nasilać ataki duszności u osób cierpiących na astmę. Nie można także zignorować wpływu nadmiaru wilgotności na nasze samopoczucie oraz jakość snu. Z tego wynika, że skutki nadmiernego nawilżenia pomieszczenia są różnorodne i mają znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Jak wilgoć wpływa na zdrowie dziecka?

Wilgotność otoczenia ma znaczący wpływ na zdrowie dzieci, co jest wynikiem licznych badań. W miarę zmian klimatu staje się jasne, że wilgotność odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza w przypadku chorób zakaźnych zależnych od klimatu, problemów z biegunką, schorzeń układu oddechowego oraz alergicznych dolegliwości u dzieci. Wilgoć jest zatem istotnym aspektem, który przyszli rodzice powinni wziąć pod uwagę, dbając o zdrowie swoich dzieci.

W przypadku dzieci, utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywają, jest szczególnie istotne. Powinna to być wilgotność dostosowana do potrzeb maluszka, niezbyt wysoka ani zbyt niska. Zbyt wilgotne powietrze może sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów, co może prowadzić do alergii oraz problemów z układem oddechowym. Z kolei zbyt suche powietrze może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych i nasilenia objawów chorób układu oddechowego.

Jak pozbyć się wilgoci?

Jeżeli chcesz uniknąć problemów z nadmierną wilgocią w domu, warto zastosować kilka prostych zasad. Regularne wietrzenie pomieszczeń, nawet w okresie zimowym, pozwala zachować odpowiednią wilgotność. 

Unikniesz nadmiernej wilgoci poprzez:

  • – regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych;
  • – okresowe sprawdzanie sprawności kanałów wentylacyjnych;
  • – odpowiednią cyrkulację powietrza, np. montaż nawiewników. 

W sytuacjach bardziej problematycznych, gdy wilgoć np. pochodzi z gruntu, tego typu działania mogą być nieefektywne. Przyczyn problemu z nadmierną ilością wody w murach i powietrzu może być wiele. Niesprawne parapety, uszkodzona izolacja fundamentów lub jej brak to nieliczne z nich. Wówczas potrzebne są takie rozwiązania jak np. System AQUAPOL®, który blokuje proces wnikania wilgoci w ściany.

Pozbądź się wilgoci – na zdrowie!

Wysoka wilgotność w domu to poważne zagrożenie dla zdrowia. Warto stosować proste środki, takie jak regularne wietrzenie pomieszczeń i zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Bardziej zaawansowane problemy wymagają innych rozwiązań. Niezależnie od stopnia problemu wiedz, że nadmiaru wilgoci można się pozbyć. Warto to zrobić przede wszystkim w trosce o siebie i bliskich.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here