W razie problemów z żołądkiem lub biegunką możesz wykorzystać wiele domowych sposobów. Oczywiście nigdy nie ma gwarancji skuteczności, ale zawsze warto spróbować naturalnych metod w celu pozbycia się problemów żołądkowych czy nawet niestrawności. Zobacz, jak węgiel aktywny wspomaga eliminowanie toksyn z organizmu.

O węglu aktywnym krąży wiele wzmianek, a niektóre mówią, że jego regularne stosowanie może nawet wybielać zęby. Być, może, aczkolwiek węgiel aktywny znajduje zastosowanie przede wszystkim w domowym lecznictwie zatruć pokarmowych i problemów żołądkowych. Chociażby z tego względu warto mieć w domowej apteczce tę substancję.

Węgiel aktywny – co to takiego i w jakich formach występuje?

Pod nazwą węgla aktywnego kryje się po prostu węgiel drzewny, który został przetworzony w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury. W wyniku obróbki tego materiału powstaje chłonna substancja, która wiąże się z jonami, atomami oraz usuwa je z rozpuszczonych substancji.

Standardowe surowce wykorzystywane do produkcji węgla aktywnego to:

  • – węgiel kamienny bitumiczny,
  • – drewno,
  • – węgiel brunatny bitumiczny,
  • – torf,
  • – skorupy orzecha kokosowego.

Aktywowany węgiel jest sprzedawany na rynku w formie kapsułek do połykania lub proszku do rozrabiania w wodzie. Środek jest traktowany jako suplement diety, a także jako dodatek do różnych produktów spożywczych.

Jak działa węgiel aktywny na organizm człowieka?

Zasada działania węgla aktywnego jest dość prosta. Po połknięciu substancji ta przedostaje się do jelit w niezmienionej formie. W wyniku dostarczenia do organizmu węgla aktywnego dochodzi do absorpcji toksyn – porowata powierzchnia węgla aktywnego ma ujemny ładunek elektryczny, a więc łączy się z dodatnio naładowanymi gazami i toksynami.

Po zastosowaniu węgla aktywnego szkodliwe substancje pozostają uwięzione w jelitach,
a następnie zostają wydalone ze stolcem. Stosując ten suplement, można skutecznie zapobiec wchłanianiu się toksyn do komórek organizmu.

Kiedy warto stosować węgiel aktywny?

Absorpcyjne właściwości węgla aktywnego wykazują zdolności do pochłaniania toksyn oraz zanieczyszczeń z organizmu człowieka. To oznacza, że substancja może być pomocna na takie schorzenia, jak:

  • – biegunka,
  • – wzdęcia,
  • – zatrucia pokarmowe,
  • – zaburzenia perystaltyki jelit.

Podczas stosowania węgla aktywnego można skutecznie pozbyć się ze swojego ciała: bakterii, gazów jelitowych, białka, pozostałości po lekach oraz innych czynników, które mogą zaburzać prawidłową pracę jelit.

Dawkowanie i przeciwwskazania do stosowania węgla aktywnego – podsumowanie

Chcesz zażyć węgiel aktywny na problemy jelitowe i żołądkowe? Jeśli zaopatrzysz
się w substancje w formie kapsułek, zażyj nie więcej niż 1-2 tabletki dziennie. Najlepiej stosuj się do zaleceń wskazanych na ulotce dołączonej do opakowania.

Ewentualne przeciwwskazania do stosowania węgla aktywnego to niedrożność układu pokarmowego, uporczywe wymioty lub przyjmowanie innych leków, które mogą wchodzić
w reakcję z węglem aktywnym.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here