Zgarniacz obornika jest to urządzenie, które ma na celu utrzymanie czystości w korytarzach przepędowych, kanałach gnojowych czy obiektach uwięzionych. Warto zaznaczyć, że urządzenia te znacząco podnoszą zdrowie krów. W brudnych korytarzach mogą rozwijać się bakterie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej. 

Zgarniacz obornika – co to takiego?  

Zgarniacz obornika posiada wiele zalet. Jednym z nich jest autonomiczność. Urządzenie do usuwania obornika nie wymaga ciągłej obserwacji oraz obsługi. Zgarniacze obornika można zaprogramować w taki sposób, by pracowały wtedy kiedy my tego potrzebujemy. Taki zgarniacz może za nas wykonać nieprzyjemną pracę. Czyste korytarze to pewność, że w środowisku nie pojawią się niechciane bakterie. Dzięki temu odchodzi problem chorób. Dodatkowo krowy chętniej chodzą na oborach wolnostanowiskowych. 

Zgarniacz hydrauliczny – co warto wiedzieć na jego temat? 

Zgarniacz do obornika oferowany przez obory uwięziowe nazywa się inaczej zgarniaczami hydraulicznymi. W kanałach gnojowych zamontowany jest celownik, do którego przymocowane są łapy zgarniające. W ofertach można także znaleźć zgarniacze, które mają stałą szerokość od 40 do 60 cm, a także zmienne szerokości na całej długości. 

Napęd łap do usuwania obornika zasilany jest przez pompę hydrauliczną. Napęd ten wysuwa się powoli, więc jest to w pełni bezpieczne dla zwierząt. Kolejnym atutem, który przemawia za tym napędem jest fakt, że nie wystaje on poza krawędź kanału, więc jest to przyjazne dla ludzi. 

Usuwanie obornika polega na ściągnięciu go do prasy, w której zostaje ściskany i wypychany ku górze. Taki obornik nie zajmuje zbyt wiele miejsca, natomiast większy stopień sprasowania powoduje, że jest on odżywczy dla nawożonych roślin. 

Przepompowanie gnojownicy obornika

 Rozbudowane systemy i zaawansowane systemy przepompowni gnojownicy to przede wszystkim wysoka jakość oraz niezawodność. Urządzenia te zostały stworzone do pracy w ciężkich warunkach z użyciem niskiego natężenia energii. Posiadają również wysokie możliwości adaptacji. Prosty układ hydrauliczno mechaniczny pozwala na proste sterowanie. Natomiast zastosowanie śruby w środku obudowy ślimakowej sprawia, że wydajność pompy jest wysoka. Dodatkowo rozdzielacz daje możliwość sterowania strumieniem w zależności od zaistniałych potrzeb. W oborze można płukać kanały zrzutowe. Można także mieszać gnojownice w zbiorniku pośrednim podczas pompowania do zbiornika głównego bądź napełnić beczkę asenzacyjną. 

Zawory w rozdzielaczu są wykonywane z najwyższej jakości materiałów. Są one elektryczne lub ręczne. Można je zaprogramować w taki sposób, że będą automatycznie płukały kanały oraz przepompywały gnojownice do głównego szamba. 

Zgarniacz obornika – łańcuchowy

Zgarniacz łańcuchowy dedykowany jest dla obór wolnostanowiskowych. W ofercie można znaleźć zgarniacze różnych marek. Występują one w różnych wariantach, w zależności od obiektu. Najpopularniejsze to te, które dedykowane są na obory, gdzie stanowiska są wyścielone słomą oraz takie na obory z legowiskami z matami legowiskowymi. 

Tego typu zgarniacze do obornika charakteryzują się niewielkim zapotrzebowaniem na moc elektryczną i dużym bezpieczeństwem. Silnik zasilany jest przez falownik, a on prócz mierzenia prądu śledzi też kierunek. W momencie wykrycia przeszkód urządzenie natychmiast się zatrzymuje, a czułość zgarniacza można ustawić samodzielnie. Dodatkowo obrony są zliczane i urządzenie uczy się korytarza, dzięki czemu staje się on czysty. W dzisiejszych czasach bardzo stawia się na środowisko, więc takie urządzenie się sprawdzi.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here