Odświeżanie ścian. Brzmi niewinnie, ale nastręczy nam kłopotów, jeśli nieprawidłowo weźmiemy się a za tę pracę. Złuszczająca się ściana, przebijający kolor, widoczne pod światłem smugi, walka z powracającym grzybem, upaćkana podłoga i okna. Jak nie dopuścić się do ziszczenia najczarniejszego scenariusza? Sprawdźmy.

Materiały potrzebne do malowania ścian

Do malowania ścian przydadzą się folia malarska (aby nakryć nią odsunięte od ścian meble oraz podłogę), taśma malarska, papier ścierny, mydło malarskie i gąbka (przydadzą się do oczyszczania ścian), a jeśli nasze ściany zaatakował grzyb lub pleśń, do zestawu dorzućmy środek grzybobójczy. Wreszcie czas na gładź lub gips oraz szpachelkę, dzięki którym wypełnimy ubytki i wyrównamy powierzchnię ścian, a także przydadzą nam się wałki (z czego przynajmniej jeden wyposażony w dłuższy kij – w końcu nie chcemy nadwyrężyć sobie pleców przy ciągłym wdrapywaniu się na drabinę i malowaniu sufitu), pędzle idealne do wykończenia detali i oczywiście kuweta malarska (zaoszczędzimy mnóstwo czasu i energii, bo zamiast pochylać się nad pojemnikiem, żeby zaczerpnąć farby, możemy nosić ją ze sobą i co jakiś czas uzupełniać). Zanim zabierzemy się do dzieła, uzupełnijmy swoją wiedzę o tak zwane standardy wykończenia. Informacje znajdziemy pod tym adresem: https://aleo.com/pl/porady/szpachlowanie-q1-q2-q3-q4-czym-roznia-sie-te-standardy-wykonczenia/.

Oczyszczanie ścian przed malowaniem

Tak jak codziennie człowiek musi oczyszczać twarz, aby zachowała zdrowy i piękny wygląd, tak biorąc się za malowanie ścian, musimy postąpić podobnie. Tylko że naszym wrogiem będą pleśnie i grzyby. Jeśli ściana jest zdrowa, możemy od razu przejść do umycia jej z kurzu, brudu, tłuszczu i zacieków. W tym celu wystarczy umyć ją letnią wodą z dodatkiem detergentu lub wspomnianego już mydła malarskiego, następnie pozwolić jej wyschnąć. W przypadku ścian zaatakowanych grzybem musimy użyć drastyczniejszych środków: zedrzeć warstwę farby (a jeśli grzyb przedostał się głębiej również tynk), po czym w promieniu pół metra od skażonego miejsca użyć substancji grzybobójczej. Pamiętajmy, że grzyby i pleśnie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka, jeśli zatem nie jesteśmy pewni, czy chcemy przeprowadzić odgrzybianie na własną rękę, lepiej zasięgnąć pomocy specjalistów.

Pielęgnacja, czyli tynkowanie

Kolejny etap jest bardzo ważny, ponieważ to od niego zależy, jak długo farba przetrwa. Tynk nakładamy na oczyszczoną ścianę, wyrównaną i zagruntowaną. Możemy skorzystać z tynku silikonowego lub silikatowego, z czego ten drugi, chociaż wykazuje ogromne właściwości przeciwgrzybowe, jest odporny na wilgoć i dostępny w wielu kolorach, nie jest tak odporny na uszkodzenia mechaniczne. W wielu artykułach dostępne jest wszystko na temat tynków silikonowych.

Na końcu malowanie

Malowanie zaczynamy od sufitu, czyli od miejsc, gdzie styka się on ze ścianami, a potem schodzimy w środek. Na dużą powierzchnię ścian używamy wałka, przy stykach ze ścianami korzystamy z pędzla. Przed samym malowaniem ściany przy oknie i futrynie zaklejamy je taśmą malarską. Kiedy wyschnie pierwsza warstwa farby (informacja od producenta powinna się znaleźć na opakowaniu), nakładamy drugą. Jeśli chcemy jeszcze uzupełnić wiedzę na temat gipsowania i malowania ścian, ten artykuł powinien pomóc: https://aleo.com/pl/porady/gipsowanie-scian-jak-robic-to-w-prosty-sposob-poradnik-krok-po-kroku/.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here