Do obowiązków właścicieli budynków użyteczności publicznej, jak i pracodawców należy oznakowanie dróg ewakuacyjnych zgodnie z zasadami określonymi w przepisach przeciwpożarowych. Stosowanie tych oznaczeń wynika z przepisów przeciwpożarowych, m.in.: z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Znaki ewakuacyjne

Zwykle to są białe piktogramy, umieszczone na zielonym kwadracie lub prostokącie z białą obwódką. Ich rolą jest informowanie nas o najważniejszych kwestiach związanych z bezpieczeństwem i higieną osób przebywających w danym miejscu. Zwykle wskazują kierunek, w którym powinna być przeprowadzana ewakuacja, miejsce zbiórki czy na przykład na usytuowanie najważniejszych elementów ppoż., jak na przykład hydrant, apteczka, czy nosze. Możemy również znaleźć znaki ewakuacyjne z dodatkowym opisem. Celem takich znaków jest precyzyjne przekazanie najważniejszych informacji.

Symbole dotyczące opuszczania budynków w chwili zagrożenia powinny być  rozmieszczone w taki sposób, aby z każdego miejsca na drodze ewakuacyjnej były one dobrze widoczne. Powinny być przede wszystkim odpowiednich rozmiarów i dobrze oświetlone. 

W zależności od zapotrzebowania drogę ewakuacyjną możemy oznaczyć znakami:

  • podświetlanymi – stosujemy je w miejscach, gdzie nie ma wystarczającego oświetlenia
  • fotoluminescencyjnymi – są zwykle wszędzie tam, gdzie ich ekspozycja na światło dzienne będzie wystarczające, aby dostarczyć niezbędnej energii
  • obiema rodzajami znaków – w zależności od pomieszczenia lub drogi ewakuacyjnej możemy stosować jednocześnie znaki podświetlane i fotoluminescencyjne.

Trzeba pamiętać, że rozmiar znaku powinien być dobrany odpowiednio do odległości, z jakiej powinien on być widoczny dla osób, które podążają w kierunku ewakuacji. Symbol wskazujący kierunek drogi ewakuacyjnej powinien być umieszczony przynajmniej na wysokości około 150 cm od podłogi lub ponad 200 cm od podłogi, zwykle prostopadle do ruchu kierowanych osób. 

Rozróżniamy również znaki ewakuacyjne uzupełniające. Wskazują one na miejsce ulokowania urządzeń czy sprzętu służącego do pomocy podczas opuszczania budynków lub miejsc zagrożonych. Nie należy umieszczać zbyt wielu znaków obok siebie, ponieważ może to mieć wpływ na ich czytelność. Stosowanie nieodpowiednich znaków może dodatkowo narażać osoby przebywające w danym miejscu na ryzyko utraty zdrowia lub życia. Nieodpowiednie umiejscowienie lub stosowanie blisko innych rodzajów sygnałów może wprowadzać w błąd i tym samym potęgować ewentualne ryzyko zagrożenia. 

Artykuły BHP – Warszawa

Warto podkreślić, że niezwykle istotne jest, aby znaki ewakuacji były regularnie sprawdzane. W razie zaistnienia takiej potrzeby znaki należy wymienić lub naprawić. W przypadku zmian w drogach ewakuacyjnych symbole należy aktualizować, a w razie potrzeby wymienić lub usunąć. Odpowiednio dobrane i ulokowane zapewniają maksymalne bezpieczeństwo w miejscu pracy. 

Bez względu na to, jakie znaki ewakuacji powinny być zastosowane w danym miejscu muszą one posiadać stosowne świadectwo dopuszczenia do użytkowania oraz spełniać Polskie Normy. 

Znaki, które spełniają te kryteria, można zakupić w sprawdzonym sklepie BHP i PPOŻ. Artykuły BHP Warszawa dostępne są również online. To dobra wiadomość dla osób, które preferują zakupy przez internet!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here