Zanim metalowe meble i dodatki trafią do naszych domów, muszą przejść długą drogę — a wszystkie zaczynają ją od surowej, niczym się niewyróżniającej blachy. Swoje piękno zyskują dopiero podczas procesu obróbki, a konkretniej — dzięki technikom wykończenia powierzchni. Na czym one polegają i czym wyróżnia się spośród nich metoda szczotkowania metalu?

Wykończenie powierzchni metalowej

Wykończenie powierzchni stanowi jeden z ostatnich etapów procesu obróbki metalu. W jego trakcie nadaje się wykonanej ze stali czy aluminium powierzchni atrakcyjnego wyglądu, a także wzmacnia się jej strukturę zewnętrzną. Z reguły końcową obróbkę przeprowadza się mechanicznie, wykorzystując jedną z trzech metod: szlifowania, polerowania lub szczotkowania, na której dzisiaj się skupimy.

Najpierw jednak kilka słów o pozostałych technikach wykończenia. Szlifowanie to forma obróbki skrawaniem, polegająca na „ścieraniu” kolejnych wierzchnich warstw metalu; wykorzystuje się do tego twarde i dosyć chropowate ścierniwo. Szlifując metal staramy się zdefiniować jego kształt, pozbyć nierówności i nadać mu odpowiedniej chropowatości — tak, aby był gotowy na malowanie, lakierowanie lub… polerowanie. Skoro o nim mowa — przebiega w podobny sposób do szlifowania, ale wykorzystuje się do niego nieco mniejsze ścierniwo. Polerowanie ma na celu wygładzenie powierzchni oraz nadanie jej połysku, w czym pomagają pasty i płyny polerskie.

Szczotkowanie metalu — na czym polega?

Szczotkowanie metali również jest formą obróbki ściernej — bardzo podobną do szlifowania oraz polerowania. W przeciwieństwie do nich nie polega jednak na usuwaniu kolejnych warstw metalu, a na wydobywaniu ich naturalnej struktury. Używa się delikatnych ścierniw o niskiej chropowatości, które minimalnie ścierają powierzchnię i podkreślają jej rysy. Metal poddany szczotkowaniu nie wygląda na „gładki” — widoczne są na nim delikatne linie: proste, okrągłe lub bez konkretnego kierunku. To doskonały sposób, aby nadać metalowej powierzchni naturalnego, niepowtarzalnego charakteru — nie znajdziemy dwóch identycznych blach!

Oczywiście, „porysowana” powierzchnia nie oznacza, że metal jest osłabiony. Szczotkowanie – Hako Technology nie ingeruje w strukturę materiału i nie wpływa na jego grubość; uwydatnia jedynie jego widoczną teksturę i nadaje elegancki, satynowy efekt.

Do szczotkowania wykorzystuje się najczęściej delikatne, nylonowe koła, zawierające impregnowane cząsteczki ścierające. 

Gdzie znajdziemy szczotkowane powierzchnie?

Szczotkowany metal wyróżnia się nie tylko estetycznym, niepowtarzalnym wyglądem, ale również wysoką trwałością (poddany obróbce jest bardziej odporny na rdzę i korozję) i łatwością utrzymania (nie wymaga częstych i drogich prac konserwacyjnych). Z tego względu powierzchnie ze szczotkowanej stali lub aluminium znajdują swoje miejsce przede wszystkim w architekturze — jako ozdobne elementy wykończeniowe — oraz w branży meblarskiej, gdzie są chętnie wykorzystywane przy produkcji metalowych mebli. Nic więc dziwnego, że park maszynowy – Hako Technology każdego dnia przygotowuje dziesiątki blach gotowych, aby pewnego dnia stać się prawdziwą ozdobą nowoczesnych wnętrz!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here