Program „Czyste powietrze” ma jeden cel i oferuje do wzięcia wielkie pieniądze. Kto i jak może z nich skorzystać?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce znajduje się ponad 15 milionów mieszkań. Znacząca większość z nich, bo ponad 90% zlokalizowana jest w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.  Gospodarstwa domowe odpowiedzialne są za emisję do atmosfery 50 milionów ton dwutlenku węgla, 40 % pyłów i 78 procent emisji benzo(a)pirenu. Główną przyczyną emisji jest kiepski stan techniczny budynków mieszkalnych, a w szczególności niewystarczająca izolacyjność cieplna powodująca nadmierne zużycie materiałów opałowych na cele ogrzewania.

Celem priorytetowego programu „Czyste powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne będące właścicielami albo współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą spełniający kryteria dochodowe określone w Programie.

W ramach Programu każda osoba fizyczna może wybrać i realizować pojedynczo albo kompleksowo cały szereg różnych zadań szczegółowych zmierzających do poprawy efektywności energetycznej budynku.

Co można sfinansować dotacją w ramach programu?

Sfinansować można zarówno koszty zakupu urządzeń i materiałów, jak i usług związanych z ich instalacją. Szczegółowe zadania realizowane w ramach programu „Czyste Powietrze” obejmują trzy główne grupy zagadnień i obejmują:

  1. 1. Audyt energetyczny
  2. 2. Źródła ciepła, przyłącza, instalacje, wentylację
  3. 3. Ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną i drzwiową

Zakres podejmowanych działań termomodernizacyjnych w ramach programu „Czyste Powietrze” jest bardzo szeroki. Jednym z najczęściej wybieranych zadań jest zakup i wymiana starych okien.

Więcej informacji dotyczących dofinansowań do wymiany okien w ramach czystego powietrza znajdziesz na Oknotest.pl, pod adresem: https://oknotest.pl/dofinansowanie-do-wymiany-okien-ile-i-dla-kogo-czyste-powietrze-2023,4532

Nic w tym dziwnego, bo skutki nieszczelności okien i drzwi są najbardziej odczuwalne dla użytkowników i zdecydowanie obniżają komfort budynków oraz pomieszczeń, a gdy dodatkowo wpływają na wzrost kosztów ogrzewania, wybór ma pełne i racjonalne uzasadnienie.

W zależności od tego do jakiej części Programu należy beneficjent, dofinansowanie do wymiany okien może pokryć od 40% do 100% kosztów.

W zależności od dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby przystępujące do Programu kwalifikują się do jednej z trzech części Programu, dla których odrębnie określono maksymalny poziom dofinansowania i maksymalne kwoty dotacji dla realizacji poszczególnych zadań szczegółowych. Warto to sprawdzić, bo może się okazać że wiele działań termomodernizacyjnych będzie można przeprowadzić bez udziału środków własnych lub w ramach prefinansowania, które również program Czyste Powietrze przewiduje.

Zobacz jak powinna wyglądać wymiana okien w ramach programu Czyste Powietrze. Poniższy film przedstawia wymianę okien w 100-letniej kamiennicy. Proces wymiany krok po kroku wraz z opisem wykonywanych czynności.

Oknotest.pl – Wszystko o oknach i prawidłowy montażu.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here