Chcesz podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech, ale nie znasz języka niemieckiego? Dzisiaj podpowiemy Ci, kiedy znajomość języka niemieckiego jest wymagana i jak można się go szybko nauczyć.

Kiedy język niemiecki nie jest wymagany?

Praca w Niemczech nie zawsze wiąże się z koniecznością posługiwania się językiem niemieckim. Niektóre profesje nie wymagają kontaktowania się z klientami bądź pacjentami i wówczas pracownik może swobodnie porozumiewać się w swoim ojczystym języku. Jednak od opiekunek osób starszych w Niemczech najczęściej oczekuje się znajomości języka niemieckiego przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Z tego obowiązku są zwolnione jedynie te osoby, które pracują w polskich rodzinach. Przy czym warto pamiętać, że takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

Dlaczego znajomość języka niemieckiego jest tak ważna?

Opieka nad osobami starszymi to bardzo odpowiedzialne zadanie. Seniorzy często są schorowani i muszą być pod stałym nadzorem lekarskim. Opiekunka powinna rozumieć, co mówi do niej podopieczny, aby móc nawiązać z nim dobrą relację i szybko reagować na jego potrzeby. Nie mniej ważny jest stały kontakt z rodziną pacjenta. Jeśli opiekunka zna tylko podstawowe zwroty, to nie będzie w stanie zrozumieć, czego oczekują od niej bliscy, a to znacząco utrudni prawidłowe wykonywanie obowiązków.

Znajomość języka niemieckiego jest również potrzebna, aby zrobić zakupy, załatwić podstawowe sprawy urzędowe lub zadzwonić po pomoc w razie potrzeby. Problemy komunikacyjne mogą spowodować napiętą atmosferę, a niekiedy nawet prowadzą do poważnych zaniedbań w opiece nad seniorem.

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech bez znajomości języka często są bardzo słabo płatne, a na miejscu i tak okazuje się, że problemy komunikacyjne uniemożliwiają wykonanie pracy. Dlatego przed wyjazdem do Niemiec warto podszkolić swoje umiejętności językowe.

Jak dobrze trzeba znać język niemiecki, aby wyjechać do Niemiec w charakterze opiekunki?

W przypadku większości ofert bardzo dobra znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana. Rodzina zwykle oczekuje, że opiekunka będzie się w stanie swobodnie komunikować z podopiecznym podczas wspólnych spacerów, gier lub oglądania telewizji. Wówczas ważny jest nie tylko poziom znajomości języka, ale także otwartość na drugiego człowieka i umiejętność nawiązania ciekawej rozmowy. 

Agencje pracy często szukają opiekunek z komunikatywną znajomością języka niemieckiego na poziomie B1 lub B2. Jednak niekiedy rodziny chcą, aby opiekunka płynnie mówiła w języku niemieckim. Tego rodzaju oferty są zdecydowanie lepiej płatne i zwykle dotyczą seniorów, którzy nie są bardzo schorowani i lubią aktywnie spędzać czas.

Ile czasu zajmuje nauka języka niemieckiego?

Jeśli chcesz pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech, to na pewno zastanawiasz się, ile czasu zajmuje nauka języka niemieckiego. Ten język nie należy do najtrudniejszych, jednak wiele będzie zależało od Twoich indywidualnych predyspozycji i samodyscypliny.

Dobrym pomysłem będzie zapisanie się na specjalny kurs przygotowany z myślą o opiekunkach, które chcą wyjechać do Niemiec. Takie szkolenia oferuje między innymi agencja Professional Care 24! Zajęcia obejmują naukę podstawowych struktur językowych i zwrotów, dzięki którym bez problemu nawiążesz silną więź z podopiecznym. Poza uczęszczaniem na kurs warto jeszcze oglądać niemiecką telewizję, czytać książki lub słuchać tematycznych podcastów.

Jeśli się przyłożysz, to możesz się nauczyć podstaw języka niemieckiego w ciągu 1-3 miesięcy. W efekcie szybko znajdziesz ciekawą ofertę i będziesz mogła bez przeszkód rozpocząć pracę w tym zawodzie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here