Pod polsko-ukraińską granicą biegnie odcinek Green Velo, najdłuższego szlaku rowerowego w Polsce. Wystarczy przejechać 10 km, aby z Krowicy Hołodowskiej ruszyć nim na południe lub północ, trafiając nawet do Elbląga! Ale szlaków, także tych krótszych, mamy w okolicy Lubaczowa dużo więcej. Wszystkie trasy można przejechać na siodełku roweru standardowego lub – wygodniej – na e-bike’u.

To właśnie rower elektryczny będzie najlepszy na większości podkarpackich tras. Szeroki wybór modeli pozwala znaleźć elektryka odpowiedniego na każdą sytuację. Dotyczy to nawet bardzo ukształtowanych obszarów, leżących choćby w nie tak odległych Bieszczadach. Jak różnorodną grupę rowerów tworzą dzisiaj e-bike’i, widzimy na przykład tutaj.

Zalety rowerów elektrycznych

Trudno znaleźć grupę osób, którym e-bike się nie sprawdzi. Nawet rowerzyści ścigający się w klasycznych konkurencjach wykorzystują je na treningach. Obecne zastosowanie rowerów elektrycznych dalece odbiega od niegdysiejszych opinii, jakoby miały one służyć wyłączenie osobom starszym. Choć i te niezmiennie je sobie chwalą.

Więcej kilometrów

Wspomniana już trasa Green Velo wydaje się długa nawet dla doświadczonych rowerzystów. Ale wsparcie silnika pozwala przejechać dziennie nawet o kilkadziesiąt kilometrów więcej. Zasięg e-bike’a na jednym ładowaniu akumulatora wynosić może ponad 100 km, i nie mówimy tu wcale o najdroższym modelu. Wystarczy wieczorem podłączyć rower do prądu, a następnego dnia śmiało ruszać w dalszą drogę.

Zawsze z przodu

Silniki e-bike’ów zapewniają wsparcie do prędkości 25 km/h, uzyskane praktycznie przy niewielkim wysiłku. Dzięki temu przykładową pętlę przez Horyniec czy trasę do Rezerwatu Kamienne i z powrotem można przejechać w krótszym czasie.

Możliwość wjazdu na każdą górkę

Z rowerem elektrycznym wcześniej niedostępne trasy stają się możliwe do przejechania. Mając przed sobą stromą górkę, nie musimy zeskakiwać z siodełka, ponieważ e-bike gwarantuje odpowiednie wsparcie. Dla wielu osób jest to główna zaleta elektryków, pozwalająca wjeżdżać na bieszczadzkie granie czy okoliczne górki pomimo słabszej kondycji albo kłopotów ze zdrowiem.

Odciążenie dla organizmu i rehabilitacja

Problemy zdrowotne są czasem przeciwskazaniem do jazdy na rowerze. Napęd elektryczny odciąża jednak stawy oraz mięśnie, co nie tylko oznacza mniej zmęczenia, ale stanowi też sposób na rehabilitację. Niewielki ruch pomaga bowiem w przywracaniu sprawności.

Mniej zmęczenia

Nie każdemu zależy na sportowym aspekcie roweru – dla wielu osób dwa kółka to sposób na łatwy dojazd do pracy czy pobliskich miejscowości. Oczywiście na e-bike’u również trzeba pedałować, to prawda, ale wystarczy niezbyt mocno naciskać na pedały, aby zachować prędkość. Wsparcie silnika przyda się w wyjątkowo gorący dzień, kiedy należy oszczędzać siły. Pozwoli także nie spocić się przed ważnym spotkaniem.

Łatwiejsza jazda w trudnych dyscyplinach

Górskie trasy XC czy enduro potrafią nastręczyć osobom początkującym problemów. Nie inaczej jest w przypadku kolarstwa szosowego na mocno ukształtowanych trasach, których nie brakuje na Podkarpaciu. Początek przygody z trudnymi dyscyplinami można sobie jednak ułatwić, korzystając z modelu elektrycznego. Stopniowe zmniejszanie wsparcia za pomocą kontrolera na kierownicy pozwoli podwyższać trudność. W ten sposób można przejść drogę od laika do profesjonalisty.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

  1. Rower elektryczny to fajna sprawa. Niestety przez swoją cene nie jest dla mnie dostępny. Porządny rower elektryczny to wydatek od 4 tyś wzwyż. Dla mnie jak dla emeryta jest to kwota nieosiągalna. Mój samochód ma przybliżoną wartość

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here