Bezpieczeństwo w pracy, często określane jako BHP (Bezpieczeństwo i Higiena Pracy), jest niezwykle istotnym aspektem każdej organizacji. Rządowe przepisy i normy dotyczące BHP są nieodłącznym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Pracodawcy mają obowiązek dostosować swoje miejsce pracy do wymogów prawnych oraz monitorować i aktualizować procedury bezpieczeństwa w odpowiedzi na nowe zagrożenia. Zapewnienie bezpiecznego środowiska pracy to także moralna odpowiedzialność wobec pracowników. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jakie dokładnie znaczenie ma BHP w kontekście bezpieczeństwa w miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Zasady BHP

Ogólne zasady BHP określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Opisuje wymagania, jakie powinny spełniać: 

  • – Obiekty budowlane i teren zakładu pracy. Ten dział przepisów dotyczy m.in. kwestii odpowiedniego oznakowania dróg komunikacyjnych i transportowych, progów, stopni, oznakowania niebezpiecznych miejsc, zapewnienia odpowiedniego oświetlenia. 
  • – Pomieszczenia pracy. Skupia m.in. wymogi dotyczące wyposażenia pomieszczeń pracy, ogrzewania i wentylacji.
  • – Proces pracy. W grę wchodzi tu organizacja stanowisk pracy, obsługa i stosowanie maszyn, narzędzi i innych urządzeń technicznych, transport wewnętrzny i magazynowanie, ochrona przed hałasem.
  • – Prace szczególnie niebezpieczne — w tym roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części, prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i w innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych. Uwzględnia się też tutaj prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych oraz prowadzone na wysokości.
  • – Pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne — ważne jest tu m.in. zaopatrzenie pracowników w napoje i środki higieny osobistej.

W zależności od branży i konkretnych wymagań danego miejsca pracy obowiązywać mogą bardziej szczegółowe wytyczne, obowiązki pracodawcy względem pracowników, ale też obostrzenia, którym powinni podporządkować się sami pracownicy.

W jakim celu stosuje się zasady BHP?

Uwzględnienie wszelkich zasad bezpieczeństwa w przepisach prawa ma na celu:

  1. Identyfikowanie i eliminowanie potencjalnych zagrożeń.

Obejmuje to ocenę ryzyka — identyfikację, pomiar i ocenę zagrożeń oraz określenie potencjalnych konsekwencji dla pracowników. Na podstawie tych informacji podejmowane są działania mające na celu minimalizację ryzyka. Innymi słowy, należy wiedzieć, co doprowadzić może w danym miejscu do sytuacji niebezpiecznej i minimalizować trzeba to ryzyko wszelkimi dostępnymi środkami. Może to obejmować zmiany w organizacji pracy, zastosowanie środków ochrony indywidualnej, takich jak ubrania ochronne, maski czy kaski. Oceną ryzyka są też przeglądy gazowe czy elektryczne w budynku pracowniczym. Dlaczego? Zmniejszają ryzyko narażenia pracowników na porażenie prądem, przepięcia, na zagrożenie pożarowe, wybuch czy inne szkodliwe skutki.

  1. Zapewnienie odpowiednich procedur postępowania w przypadku awarii lub wypadków. 

Pracownicy powinni być wyposażeni w wiedzę na temat postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej lub wypadku. Powinni wiedzieć, jak się ewakuować, jak korzystać z gaśnic czy udzielać pierwszej pomocy. Powinni również znać sposoby alarmowania służb ratowniczych i inne procedury związane z kryzysową sytuacją.

Komfort pracownika i pracodawcy

Pracownicy, którzy czują się bezpiecznie w swoim miejscu pracy, są bardziej skoncentrowani, produktywni i zaangażowani w wykonywanie swoich obowiązków. Zmniejsza się ryzyko wypadków i urazów, co przekłada się na zmniejszenie absencji z powodów zdrowotnych. Bezpieczne miejsce pracy wpływa również na reputację firmy, przyciągając utalentowanych pracowników i budując zaufanie klientów. Jako że pracownicy są najcenniejszym zasobem każdej organizacji, to ich ochrona powinna być priorytetem niezależnie nawet od wymogów prawa. Inwestycja w BHP przynosi długoterminowe korzyści, takie jak większa wydajność, renoma miejsca pracy i zadowolenie pracowników. Bezpieczne miejsce pracy to fundament, na którym buduje się sukces przedsiębiorstwa.

Pracodawca, chcąc spełniać wymogi prawne i zapewnić komfortowe warunki pracy nie musi samodzielnie sprawdzać każdego aspektu związanego z bezpiecznym wykonywaniem obowiązków przez pracowników. Byłoby to wręcz niemożliwe — niektóre aspekty BHP, takie jak przeglądy czy szkolenia powinny być wykonywane przez osoby specjalnie wykwalifikowane. W zależności od siedziby firmy, pod hasłem BHP Katowice, Warszawa czy Lubaczów znaleźć można doświadczoną firmę, świadczącą kompleksowe usługi z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa technicznego, zapewniającą profesjonalne wsparcie Pracodawcom.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here