Projekt technologiczny jest dokumentem stanowiącym podstawę wydania przez Sanepid opinii o lokalu w zakresie spełniania jego wymogów z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi. Jego wykonanie jest niezbędne podczas otwierania firmy oferującej usługi związane z gastronomią (np. restauracja, kawiarnia, catering, sala imprezowa, magazynowanie żywności), kosmetyką i kosmetologią (np. salon kosmetyczny, fryzjerski, manicure, SPA, masażu), a także medycyną (np. przychodnie wielospecjalistyczne, indywidualne praktyki lekarskie, gabinety stomatologiczne, weterynaryjne). Bez prawidłowo sporządzonego projektu technologicznego, firma nie otrzyma pozytywnej opinii Sanepidu i nie będzie mogła rozpocząć działalności. Sprawdź, ile kosztuje projekt technologiczny i co będzie brane pod uwagę podczas wyceny.

Co wchodzi w skład projektu technologicznego?

Projekt technologiczny lokalu składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest plan lokalu, czyli mapka z zaznaczonym rozkładem pomieszczeń, szlaków komunikacyjnych i innych elementów (takich jak okna, drzwi, toalety). W części graficznej należy uwzględnić również całe wyposażenie lokalu, które z uwagi na swój charakter nie będzie przestawiane z miejsca na miejsce. Rodzaj wyposażenia zależy od branży – dla restauracji będą to np. chłodziarki, zamrażarki, piece, piekarniki, blaty robocze, zmywaki i zmywarki, a dla gabinetu kosmetologicznego – aparatura pozwalająca na wykonanie poszczególnych procedur.

Uzupełnieniem części graficznej jest część opisowa projektu technologicznego. Zawiera ona podstawowe dane o lokalu (np. adres, forma własności) oraz szczegóły pozwalające na doprecyzowanie treści z części graficznej. Obie części muszą być z sobą całkowicie spójne – jakakolwiek nieścisłość będzie skutkowała odrzuceniem projektu przez Sanepid.

Metraż – podstawowe kryterium wyceny

Wykonanie projektu technologicznego najlepiej jest powierzyć firmie, która specjalizuje się w tego typu realizacjach. Podstawą wyceny najczęściej jest metraż lokalu, przy czym im większa powierzchnia do zmapowania i opisania, tym mniejsza jest cena za 1 m2. Oznacza to, że najdrożej w przeliczeniu na metr kwadratowy wychodzi wykonanie projektu małego lokalu, do 30 m2. Projekt technologiczny lokalu o pow. zbliżonej do 200 m2 może kosztować nawet kilkadziesiąt procent mniej – sprawdź szczegółową wycenę za metr.

Największe lokale, o pow. powyżej 200 m2, wymagają często specjalistycznego podejścia i dlatego w ich przypadku wycena może być indywidualna, w zależności od innych zmiennych.

Rodzaj działalności a cena projektu technologicznego

Na cenę projektu technologicznego może wpływać również rodzaj działalności. Niektóre branże wymagają bowiem znacznie większego nakładu pracy, aby pomieszczenia spełniały stawiane im wymagania. Dotyczy to m.in. lokali łączonych (np. sala zabaw dla dzieci połączona z kawiarnią), lokali oferujących nietypowe usługi (np. masaż tantryczny) czy firm o niestandardowej lokalizacji (np. restauracja na dachu apartamentowca).

Warto przy tym zwrócić uwagę, że są i takie lokale, dla których przygotowanie projektu technologicznego jest o wiele prostsze, a co za tym idzie, może być również tańsze – np. gabinet psychiatryczny (w którym nie są wykonywane żadne procedury medyczne) czy restauracja wegańska (gdzie nie trzeba uwzględniać miejsc do przechowania i obróbki produktów odzwierzęcych).

Czy wyposażenie wpływa na koszt projektu technologicznego lokalu?

Ze specyfiką branży związane jest także wyposażenie, jakie musi znaleźć się na stanie lokalu. W szczególnych przypadkach ono również może mieć wpływ na ostateczną wycenę projektu technologicznego.

Możliwe, że więcej będzie kosztowało przygotowanie projektu dla lokalu, w którym stosuje się aparaturę związaną z podwyższonym ryzykiem (np. gabinet stomatologiczny z aparatem do RTG) lub sprzęt wielkogabarytowy (np. pomieszczenie do krioterapii).

Samodzielne wykonanie projektu – czy to dobry sposób na oszczędność?

Cena za projekt technologiczny lokalu waha się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Czy nie lepiej zaoszczędzić i sporządzić projekt samodzielnie? Jeśli masz wiedzę z zakresu prawa sanitarno-epidemiologicznego oraz praktykę w sporządzaniu rysunków technicznych i map – wówczas jak najbardziej warto wziąć się do dzieła.

Warto jednak pamiętać, że dla osoby spoza branży, wykonanie projektu jest bardzo skomplikowane, a każdy najmniejszy błąd oznacza odrzucenie przez Sanepid z poleceniem wprowadzenia poprawek. Data otwarcia biznesu może wydłużyć się o całe miesiące – lepiej nie ryzykować takich strat.

Wykonanie projektu technologicznego lokalu to jeden z wydatków, z jakimi należy się liczyć w toku otwierania działalności w branżach, dla których wymagana jest pozytywna opinia Sanepidu. Jeśli więc ubiegasz się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności (np. z urzędu gminy lub z Europejskiego Funduszu Społecznego), możesz zaliczyć projekt do niezbędnych kosztów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here