Krótka historia polskich komputerów. Czy słyszałeś o nich?

0

Komputery towarzyszą nam już od ponad 70 lat i od tamtego czasu bardzo wiele się w tej dziedzinie zmieniło. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, historia informatyki zaczyna się wraz z pojawieniem się pierwszych maszyn obliczeniowych. Choć Polska w pewnych okresach nie mogła dorównać innym krajom pod względem technologicznym, to polscy inżynierowie odgrywali ważną rolę w rozwoju tej dziedziny.

Polskie komputery w latach 60. i 70.

Lata 60. i 70. XX wieku to okres dynamicznego rozwoju informatyki. W Polsce w tym czasie powstawały kolejne komputery, takie jak K-202, Odra, czy Elwro 800 Junior. Odra była jednym z najważniejszych polskich komputerów tamtych czasów. Była ona produkowana przez Zakłady Elektroniczne w Lublinie. 

Polskie komputery w latach 80. i 90.

W latach 80. i 90. Polska informatyka przeżywała kryzys. Spowodowany był on m.in. brakiem dostępu do najnowszych technologii oraz problemami ekonomicznymi kraju. Niemniej jednak, w tym okresie powstawały nowe polskie komputery, takie jak Elwro 140, czy MAC-1.

Elwro 140 to komputer produkowany w latach 80. XX wieku przez Zakłady Elektroniczne w Wrocławiu. MAC-1 to kolejny polski komputer powstały w latach 90. XX wieku. 

Polska informatyka po 2000 roku

Od początku XXI wieku polska informatyka zaczęła rozwijać się w błyskawicznym tempie. Polska stała się jednym z wiodących krajów w Europie pod względem tworzenia oprogramowania oraz usług informatycznych. W tym okresie powstały kolejne polskie komputery, takie jak Optimus, czy też Evo-1.

Jeśli chcesz być na bieżąco w świecie technologicznych nowinek zapraszamy na stronę https://smartix.pl

Podsumowanie

Jak widać, polska informatyka od samego początku miała wiele do zaoferowania. Choć zazwyczaj napotykała na trudności, to jednak polscy inżynierowie i naukowcy nigdy nie poddawali się i wciąż dążyli do rozwoju tej dziedziny. Dzięki temu dziś możemy cieszyć się takimi osiągnięciami, jak polskie superkomputery czy wybitni specjaliści IT.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here