Nietolerancja glukozy jest dość poważnym problemem, który wcale nie musi być od razu rozpoznawalny. Największym błędem jest jednak przejście nad tym do porządku dziennego. Jeżeli zobaczymy pierwsze objawy, nie powinniśmy być bierni. Jak się zachować? Jakie podjąć kroki? Po więcej szczegółów zachęcamy do tego, żeby zapoznać się z naszym tekstem.

Czym jest nieprawidłowa tolerancja glukozy?

Nieprawidłowa tolerancja glukozy (z ang. impaired glucose tolerance) to stan przedcukrzycowy, który objawia się tym, że po spożyciu cukru, diametralnie spada jego wartość we krwi bądź też się dzieje się to zbyt wolno. Warto dodać, że w takiej sytuacji również insulina może nie być właściwym rozwiązaniem. Najlepszą opcją będzie wykonanie testu, który jest zwany krzywą cukrzycową. Zaznaczamy, że nie jest to cukrzyca, ale jednak stan ten może trwać latami i może się objawiać zwiększonym pragnieniem, sennością i osłabieniem organizmu. Nie można tego bagatelizować i koniecznie należy udać się do specjalisty.

Przyczyny nieprawidłowej tolerancji glukozy można szukać w kilku czynnikach. Najczęstszymi powodami są zbyt stateczny tryb życia i siedząca praca, rzadziej predyspozycje genetyczne. Dlatego tak istotne jest to, aby dbać o siebie poprzez odpowiednie odżywianie czy aktywność fizyczną. Może się też okazać, że choroby trzustki, jak chociażby rak czy mukowiscydoza są odpowiedzialne za nieprawidłową tolerancję glukozy. Kolejnymi czynnikami jest nadużywanie alkoholu, a u kobiet może być to spowodowane chociażby ciążą.

Jak rozpoznać nieprawidłową tolerancję glukozy?

Nie jest to najłatwiejsze zadanie, natomiast tak jak wyżej powiedzieliśmy – stan ten może utrzymywać się kilka lat, a pacjent nie ma świadomości, że ma nieprawidłową tolerancję glukozy. Częste objawy oddawania moczu, nadmierne pocenie bądź trudność w gojeniu się ran to powody, które mogą świadczyć o wysokiej hiperglikemii. Bardzo ważne jest to, aby regularnie się badać, a szczególnie wtedy, kiedy jest się w grupie ryzyka.

Badanie glukozy na czczo i test obciążenia glukozą OGTT to podstawowe badania laboratoryjne, które pozwolą ustalić, czy rzeczywiście osoba jest chora na nieprawidłową tolerancję glukozy. Jeżeli chodzi o same wyniki badań, to przyjęło się, że wynik badania glukozy na czczo powinien być w zakresie 70/90 mg/dl, natomiast wartość 100-125 mg/dl jest już zdecydowanie za wysoki i oznacza nieprawidłową glikemię. Test OGTT jest doustny i w jego przypadku wynik od 140 do 199 mg/dl oznacza upośledzenie nietolerancji glukozy.

Jak leczyć nieprawidłową tolerancję glukozy?

Najważniejsze jest to, aby zmienić swój styl bycia, wprowadzić dietę oraz wdrożyć aktywność fizyczną. Są to podstawy, bez których nie ma najmniejszych szans na poprawę zdrowia. W zależności od wieku, łatwiej jest młodym osobom o uprawianie sportu, natomiast starsi mogą również decydować się chociażby na dłuższe spacery czy jazdę na rowerze, które nie są aktywnościami wymagającymi wielkiego wysiłku. Równie dobrą opcją może być chodzenie na basen.

Nie można zapomnieć o tym, że stale należy być w kontakcie z lekarzem, który być może zapisze leki farmakologiczne. Przeważnie chodzi o metforminę, która zwiększa wrażliwość na insulinę. Wracając na moment do aktywności, to przyjmuje się, że powinno być to około 150 minut tygodniowo, czyli może być to 5x w tygodniu po 30 minut jazdy na rowerze bądź biegania.

Jak się odżywiać przy nieprawidłowej tolerancji glukozy?

Podstawą jest zbilansowanie posiłków. Mogą być to 3 posiłki główne i 2 dodatkowe, natomiast najlepiej będzie skonsultować to z profesjonalnym dietetykiem, który pozwoli ułożyć jadłospis. Na pewno jedną z pierwszych decyzji będzie odstawienie białego pieczywa i zastąpienie go ciemniejszym, o niskim indeksie glikemicznym, włączenie jogurtów naturalnych, ryb, nasion strączkowych i kefirów. 

Jeżeli będziemy stosować się do zaleceń lekarza diabetologa i dietetyka, to zauważymy, że przy odpowiednim odżywianiu się możemy stracić koło 2 kg na miesiąc, co znacznie przełoży się na poprawę naszego samopoczucia.

Źródła:
https://e-recepta.net/blog/nieprawidlowa-tolerancja-glukozy-przyczyny-objawy-leczenie/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here