Aby omówić to, jak istotną rolę pełni kolagen w ludzkim organizmie, warto wspomnieć, że stanowi on aż 30% wszystkich białek w ludzkim ciele. Nie wszyscy wiedzą, że jesteśmy zdolni do samodzielnej syntezy kolagenu. Niestety, zdolność ta spada wraz z wiekiem. Niedobory kolagenu mogą nieść ze sobą różnego rodzaju konsekwencje – czasem bardzo poważne. W takiej sytuacji warto zainteresować się suplementacją tego cennego białka.

Jaką rolę pełni kolagen w organizmie?

Kolagen bierze udział w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Ma wpływ między innymi na:

  • – skórę – wchodzi w skład tkanki łącznej, co sprawia, że wpływa na jędrność, elastyczność i zdrowy wygląd skóry,
  • – włosy – dostarcza do włosów niezbędne aminokwasy, które gwarantują prawidłowy wzrost włosa oraz odżywiają cebulki i biorą udział w procesie ich rewitalizacji,
  • – układ kostny i chrzęstny – kolagen odpowiada za produkcję mazi stawowej i wchodzi w skład chrząstek, a także wpływa na twardość kości i ich odporność,
  • – układ immunologiczny – pełni rolę bariery dla ludzkiego organizmu – oznacza to, że ogranicza wnikanie do niego komórek nowotworowych, toksyn oraz drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jakie mogą być skutki niedoboru kolagenu?

Synteza kolagenu zaczyna stopniowo spadać po ukończeniu 25. roku życia, natomiast całkowicie zanika w okolicy 60. roku życia.

Jeśli chodzi o niedobór kolagenu objawy, to mogą być one różne. Skóra już na pierwszy rzut oka traci jędrność, staje się wiotka i przesuszona. Na jej powierzchni pojawiają się widoczne zmarszczki. Niedobory kolagenu zaobserwujemy także w okolicach oczu – skóra wokół nich staje się ciemniejsza i znacznie cieńsza.

Kolagen odpowiada za prawidłowy stan włosów i paznokci – jego niedobory mogą spowodować siwienie i wypadanie włosów, a także łamliwość i kruchość paznokci.

Negatywny wpływ niedoboru kolagenu na zdrowie w największej mierze mogą odczuć osoby aktywne fizycznie. Czas regeneracji po treningu staje się wydłużony, elastyczność mięśni spada, a rozbudowa masy mięśniowej widocznie zwalnia.

Osoby z niedoborem kolagenu mogą borykać się także z problemami żołądkowo-jelitowymi. W skrajnych sytuacjach niedobór tego cennego białka może prowadzić do zespołu nieszczelnego jelita.

Przyczyny niedoboru kolagenu

Z racji tego, że spadek zdolności do produkcji kolagenu jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, to procesy utraty kolagenu mogą być przyspieszane także przez:

  • – życie w stresie,
  • – niedobory witaminy C, cynku, przeciwutleniaczy,
  • – palenie papierosów i picie alkoholu,
  • – zbyt dużą ilość cukru w diecie,
  • – zaburzenia snu,
  • – nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV.

W kwestii produkcji kolagenu bardzo duże znaczenie ma również genetyka. Niektóre organizmy genetycznie obciążone są zdolnością do obniżonej produkcji kolagenu.

Jak widać – niedobory kolagenu mogą nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto zadbać nie tylko o zbilansowaną, odpowiednią dietę, ale także suplementację kolagenu.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here