Motywacja do pracy – czym jest i jak ją odzyskać?

0

Odpowiednia motywacja to podstawowy czynnik, który wpływa na wydajność i poziom zadowolenia pracowników. O odpowiednią dawkę zachęty do działania powinien zadbać głównie pracodawca, ale także sam pracownik. Chcesz dowiedzieć się, jak wpłynąć na efektywność swojej pracy i odzyskać zadowolenie z wykonywanego zawodu? Sprawdź kilka informacji na temat motywacji i zacznij działać w tym kierunku.

Podstawą do osiągnięcia sukcesu jest odpowiednia dawka motywacji – dotyczy to zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego. Zanim zaczniesz rozglądać się za nowym miejscem zatrudnienia, spróbuj odzyskać wiarę w sens wykonywanego zawodu na danym stanowisku. Jeśli masz pewność, że objęte stanowisko nie jest dla Ciebie, poszukaj nowego miejsca pracy i dowiedz się, gdzie szukać pracodawcy.

Co wpływa na motywację do pracy?

W odniesieniu do kwestii zawodowych jest kilka czynników, które wpływają na poziom zadowolenia z pracy oraz posiadanej motywacji. Do najważniejszych zaliczamy:

  1. 1. Niezależność finansowa – to dotyczy szczególnie młodych ludzi, którzy chcą
    się usamodzielnić. Praca daje w pewnym stopniu możliwość uniezależnienia finansowego od rodziców lub partnerów.
  2. 2. Poczucie stabilizacji – jeśli miejsce pracy gwarantuje nienaganną atmosferę oraz pozwala na zachowanie maksimum skupienia w ciągu dnia, prawdopodobnie przełoży się to na poziom motywacji pracownika.
  3. 3. Dobre warunki pracy – im lepiej wyposażony zakład pracy, tym większe poczucie motywacji do działania.
  4. 4. Atmosfera – relacje pomiędzy pracownikami oraz z pracodawcami mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o motywację. Oczywiście nie może być zbyt blisko
    z pracodawcą, ale luźniejsze podejście do współpracy i miłe słowo zawsze jest pomocne.
  5. 5. Możliwość rozwoju – ten czynnik w dużym stopniu przekłada się na motywację do pracy. Jeśli masz szansę na awans, dajesz z siebie znacznie więcej i po prostu chce
    Ci się pracować.
  6. 6. Brak stresu – to dość sporna kwestia, gdyż na wiele osób stres działa motywująco.
    Z założenia miejsca pracy, gdzie praca jest raczej bezstresowa, są uznawane
    za rozwojowe i sprzyjające poprawie motywacji do pracy.

Jeśli chcesz odzyskać chęci do działania, koniecznie zweryfikuj, ile z powyższych czynników gwarantuje Ci obecny pracodawca. Kiedy stwierdzisz, że aktualna atmosfera lub nawet poziom dochodów działają na Ciebie demotywująco, poszukaj zakładu, który zapewni Ci dobre warunki pracy i godną dawkę motywacji.

Jak samodzielnie poprawić swoją motywację do pracy?

Niestety nie da się wskazać jednego sposobu na poprawę motywacji do działania. Każdy człowiek jest inny, dlatego sposoby motywowania powinny być dopasowane do charakteru, aktualnej sytuacji życiowej oraz preferencji zawodowych.

Czujesz, że aktualne miejsce pracy nie daje Ci tego, czego oczekujesz w swoim zawodzie?
A może brak motywacji wynika ze zbyt niskich dochodów? Zawsze możesz porozmawiać ze swoim pracodawcą i spróbować wynegocjować korzystniejsze warunki. Alternatywnie wypróbuj medytacji lub afirmacji. Być może uda Ci się samodzielnie pobudzić wewnętrzną motywację do działania bez konieczności zmiany pracy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here