Proste działania często mogą przynieść zaskakujące rezultaty. Tak właśnie stało się z akcją zbierania nakrętek. Zainicjowana przez grupę znajomych zbiórka wkrótce przerodziła się w ogólnopolską inicjatywę. Dziś nakrętki z pożytkiem dla środowiska i potrzebujących zbierają niemal wszyscy – od przedszkolaków po seniorów. Sprawdź, dlaczego warto zbierać plastikowe nakrętki i co z nimi zrobić.

Po co zbierać plastikowe nakrętki?

Małe, niepozorne i praktycznie zbędne – nakrętki mogą wydawać się bezwartościowym odpadem. Nic bardziej mylnego. Plastikowe nakrętki produkowane są z czystego polimeru PET. Materiał ten jest łatwy do przetworzenia i odporny, dzięki czemu może być skutecznie poddany recyklingowi i wykorzystany do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. Dodatkowo nakrętki są lekkie, łatwe w magazynowaniu i tanie w przetwarzaniu, co umożliwia pozyskanie ich w dużej ilości.

Akcja zbierania nakrętek to jednak znacznie więcej niż metoda walki z postępującym zanieczyszczeniem środowiska. To przede wszystkim forma pomocy potrzebującym. Zbieranie nakrętek ma wymiar charytatywny. Środki pozyskane z ich sprzedaży fundacje i organizacje przekazują na zakup sprzętu dla swoich podopiecznych.

Zbieranie nakrętek to także akcja o wymiarze edukacyjnym. Pozwala uświadomić najmłodszym, jak ich działania mogą wpływać na przyszłość planety. Tego typu akcje pomagają również uwrażliwić dzieci na los potrzebujących i troskę o środowisko. Aby akcja przyniosła efekt, potrzebne jest zaangażowanie wielu osób. Niejednokrotnie zbiórka nakrętek może więc pomóc zjednoczyć lokalną społeczność we wspólnym celu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej inicjatywie, zajrzyj tutaj: https://eko360.pl/plastikowe-nakretki-o-co-chodzi-z-ich-zbieraniem/.

Jakie nakrętki warto zbierać?

Zbieranie plastikowych nakrętek ma charakter uniwersalny. Nie ma więc prawie żadnych ograniczeń co do ich rodzaju i wielkości. W praktyce w ramach akcji najczęściej zbierane są plastikowe nakrętki po napojach. Równie dobrze mogą być to jednak nakrętki po kosmetykach czy środkach czyszczących. Należy jedynie pamiętać, że nie powinny posiadać one dodatkowych elementów z innych materiałów (np. gumowych, metalowych).

Jeśli chcesz mieć pewność, że nakrętka nadaje się do recyklingu, sprawdź jej oznaczenie. Możesz oddawać wszystkie nakrętki oznaczone symbolami: PP, PE, LDPE, HDPE, PE-HD i PE-LD lub cyframi 2,4,5.

Gdzie oddać plastikowe nakrętki?

W akcję zbierania nakrętek może zaangażować się każdy. Zamiast wyrzucać do kosza niepotrzebne nakrętki po napojach lub innych produktach, lepiej je gromadzić, a po uzbieraniu większej liczby zanieść do miejsca zbiórki. W większości miast nie ma problemu ze znalezieniem takich miejsc. Często wystarczy jedynie rozejrzeć się wokół. Pojemniki na nakrętki z reguły znajdują się w budynkach, z których korzysta wiele osób. Szkoły, biblioteki, urzędy – to tylko niektóre z miejsc, gdzie zwykle organizowane są zbiórki charytatywne. Jeśli w swojej najbliższej okolicy nie widzisz pojemnika na nakrętki, możesz skontaktować się bezpośrednio z organizacjami koordynującymi tego typu akcje.

Co dzieje się z zebranymi nakrętkami?

Zastanawiasz się, co dzieje się z zebranymi nakrętkami? Gdy uzbiera się ich odpowiednia ilość, wolontariusze odbierają je, a następnie selekcjonują. Później nakrętki trafiają do skupu. Cena za nakrętki w skupie waha się od 50 gr do 1 zł za kg. Konieczne jest więc zebranie nawet kilkudziesięciu ton nakrętek na zakup jednego wózka inwalidzkiego. Może się to wydawać trudne do osiągnięcia, jednak już zrealizowane akcje najlepiej pokazują, że jest to możliwe. Czemu więc nie przyłączyć się do zbierania nakrętek, skoro to nic nie kosztuje?

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here