Podróżowanie we współczesnych czasach jest stosunkowo proste, chociaż często dosyć drogie. Niektórzy decydują się na zakup przyczepy kempingowej, aby swobodnie jeździć po całej Europie, Stanach Zjednoczonych lub innych zakątkach świata. Jak powinien wyglądać transport przyczepy kempingowej? Sprawdzamy.

Transport przyczepy kempingowej samodzielnie

Podróżowanie z przyczepą kempingową jest zwykle związane z możliwością przejazdu po wielu miejscach, zwiedzaniem, odpoczywaniem i podziwianiem przyrody. Z tych opcji da się skorzystać dopiero w momencie, gdy uda się zakupić przyczepę kempingową w dobrym stanie i spełniającą indywidualne wymagania. Niektórzy kupują przyczepę również w celach biznesowych, na przykład jako foodtruck do serwowania żywności lub napojów. W tym miejscu zwykle pojawia się problem, związany z transportem takiego pojazdu.

Możliwy jest samodzielny transport przyczepy kempingowej, jednak potrzebne są do tego dwa samochody i co najmniej dwie osoby (dwóch kierowców). Takie rozwiązanie sprawdza się jednak tylko wtedy, gdy przyczepa ma ważne badania techniczne i wykupione OC. Oczywiście samodzielny transport jest bardzo czasochłonny, zwłaszcza jeśli przyczepa pochodzi z dalekiego miejsca. W sytuacji, gdy została zakupiona w Polsce, w pobliżu miejsca zamieszkania, to najlepiej rzeczywiście przewieźć ją z drugą osobą. Zupełnie innym przypadkiem jest transport przyczepy kempingowej z zagranicy, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę koszty oraz czas.

Przyczepa kempingowa na lawecie

W Internecie można znaleźć giełdy transportowe, czyli specjalne platformy, umożliwiające kontakt z profesjonalną firmą, która zajmie się transportem przyczepy kempingowej. Najczęściej wybierany jest transport na lawecie, a nie holowanie przyczepy. Ta druga opcja jest o tyle problematyczna, że nie każdą przyczepę da się swobodnie przymocować do liny holowniczej, a przepisy w poszczególnych krajach są zróżnicowane. Współpracując ze sprawdzoną firmą, można mieć pewność, że nie pojawią się żadne problemy na granicach lub w innych miejscach, a przyczepa zostanie przewieziona bez większych trudności. Najlepiej skorzystać z usług takiego przewoźnika, który posiada doświadczenie w transporcie przyczep kempingowych, ponieważ można liczyć na jego wiedzę i znajomość odpowiednich przepisów. Przed wykonaniem takiego zlecenia, przewoźnik może zapytać swojego klienta o wymiary przyczepy, jej masę, stan techniczny i badania, a także o to, czy pojazd posiada OC. Warto więc już wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na te najczęściej zadawane pytania. Jeśli chodzi o koszt transportu przyczepy kempingowej, to może on wynosić od 500 do 1500 złotych w granicach Polski oraz od 1000 do 3000 złotych za granicą. Oczywiście zwykle im dalej znajduje się przyczepa, tym dłuższa jest droga i droższy przejazd.

W kontekście całego procesu zakupu przyczepy dobrze pamiętać również o kwestiach formalnych takich jak rejestracja lub przerejestrowanie przyczepy kempingowej, a także wykupienie polisy OC. Zdarza się, że przyczepa ma ważne OC, jednak dotyczy to tylko zakupu pojazdu w Polsce. W sytuacji, gdy przyczepa pochodzi z zagranicy, to najpierw trzeba załatwić tymczasowe tablice rejestracyjne, a także zadbać o to, aby transport pojazdu był zgodny z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Następnie konieczne jest wykupienie polskiej polisy OC.

Artykuł powstał we współpracy z https://prilo.com/pl/ – giełdą do transportu aut


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here