Z badania przeprowadzonego przez Krajowy Instytut Mediów (KIM) wynika, że 21,6% gospodarstw domowych w Polsce nie ma dostępu do internetu. Z roku na rok ta liczba maleje, ale w dalszym ciągu są tacy, którzy nie mają możliwości korzystania z sieci. Część osób ma do wyboru wyłącznie internet stacjonarny, inni – mobilny, a niektórzy – jeden i drugi. Na co zwracać uwagę, aby wybrać najlepszą ofertę mobilnego dostępu do sieci?

Jak Polacy korzystają z sieci?

Wspomniane badanie KIM przynosi zupełnie inne wyniki niż dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według Instytutu 48,9% gospodarstw domowych w Polsce ma stały stacjonarny dostęp do sieci, 26,7% korzysta z sieci za pomocą telefonu komórkowego,  a 14,9% łączy się z siecią mobilnie. 3,5% użytkowników używa internetu radiowego.

Stacjonarny dostęp do sieci cieszy się największym zainteresowaniem w miastach, gdzie jest łatwo dostępny. Korzysta z niego 54,3% gospodarstw miejskich oraz 37,7% wiejskich. Internetu mobilnego używa natomiast 33% domów (bez względu na wielkość miejscowości).

Z raportu „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 roku”, przygotowanego przez GUS, wynika, że dostęp do internetu ma aż 92,4% gospodarstw domowych. Przypomnijmy, że według danych KIM ma go tylko 78,4% – to bardzo duża różnica. 68,8% posiada dostęp do internetu stacjonarnego szerokopasmowego, a 72% – mobilnego szerokopasmowego. Bardziej wiarygodne wydają się dane GUS. Trudno uwierzyć, że więcej niż co piąty Polak nie ma dostępu do sieci.

Kto decyduje się na mobilny internet? Przede wszystkim ci, którzy nie mają możliwości podpięcia światłowodu. To także dobre rozwiązanie dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania. Mogą wtedy zabrać sprzęt i korzystać z sieci w nowej lokalizacji – w przypadku wariantu stacjonarnego nie jest to możliwe. Co więcej, modem odpowiedzialny za dostęp do internetu mobilnego można przenosić między pomieszczeniami, natomiast stacjonarny jest na stałe doprowadzany do wybranego miejsca w domu.

Porównanie ofert internetu mobilnego – na co zwrócić uwagę?

Internet mobilny ma wiele zalet, ale żeby być zadowolonym z wyboru, trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii. Cena usługi jest istotna, ale nie powinna być decydująca. Zanim wybierzesz ofertę, zwróć uwagę na:

  • – Zasięg – czyli dostępność sieci tam, gdzie zamierzasz korzystać z internetu mobilnego. Operatorzy dają możliwość przetestowania usługi w miejscach, w których ta dostępność jest ograniczona. Jeżeli klient nie będzie zadowolony, może zrezygnować  z usługi. Jeśli w Twojej lokalizacji żadna z sieci nie ma bardzo dobrego zasięgu, warto wykonać testy.
  • – Rodzaj umowy – przeważnie operatorzy proponują umowy terminowe na 12-24 miesięcy, ale istnieje także opcja bezterminowa, w przypadku której masz prawo do rezygnacji. To drugie rozwiązanie jest wygodne – szczególnie jeśli nie ma większej różnicy w cenie. Jeśli jednak wiąże się to z wyższym kosztem, warto wybrać umowę terminową.
  • – Prędkość pobierania – wyrażona w Mb/s. Im wynosi więcej, tym lepiej. Jak wynika z raportu „Global Broadband Experience Scorecards” minimalna prędkość potrzebna do wygodnego korzystania z sieci w podstawowym zakresie wynosi 10 Mb/s. Chodzi m.in. o przeglądanie stron, pobieranie i wysyłanie poczty oraz korzystanie z komunikatorów internetowych. Według danych SpeedTest, w 2022 roku średnia prędkość internetu mobilnego wynosiła w Polsce 42 Mb/s. Taka wartość powinna być wystarczająca nie tylko do przeglądania stron WWW, ale także oglądania filmów online.  
  • – Prędkość wysyłania – również wyrażona w Mb/s. W tym przypadku chodzi o upload plików, np. wysyłanie poczty czy dodawanie filmów na YouTube.
  • – Limit danych – czyli ile możemy ich wysłać i odebrać. Transfer wykorzystujemy zawsze, kiedy korzystamy z sieci (przeglądanie stron, pobieranie plików, wysyłanie poczty). Im więcej, tym lepiej, ale warto uwzględnić sposób użytkowania. Jeśli korzystasz z sieci wyłącznie na telefonie, zainstaluj program My Data Manager, aby sprawdzić, ile dziennie zużywasz transferu i na tej podstawie dobierz ofertę internetu mobilnego. Na komputerze z systemem Windows możesz skorzystać z NetWorx.
  • – Cena – nie powinna być decydująca, ale jeśli masz do wyboru więcej niż jedną ofertę o podobnych parametrach, to koszt może mieć znaczenie. Zaledwie 10 zł różnicy miesięcznie powoduje, że cała umowa będzie kosztować nawet ponad 200 zł mniej. Ponadto zwróć uwagę, czy stawka prezentowana w ofercie nie jest uzależniona od wyrażenia zgód marketingowych i akceptacji faktury elektronicznej.

Wybierając internet mobilny, warto zwrócić uwagę na wiele kwestii. Im dokładniej sprawdzisz oferty i je porównasz, tym bardziej prawdopodobne, że będziesz zadowolony z podjętej decyzji. W tym wszystkim kluczowe jest, aby sieć miała idealny zasięg w Twoim miejscu zamieszkania.

Dane opracowane przez ekspertów serwisu Teletropiciel.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here