Osoby idące na studia, zwłaszcza humanistyczne, muszą liczyć się z tym, że będą pisać. Na studiach tworzy się eseje, recenzje, prace zaliczeniowe i projekty wymagające bogatego słownictwa, obeznania w literaturze naukowej oraz dobrej znajomości języka polskiego. Zwieńczeniem wszelkich prac pisemnych jest oczywiście praca dyplomowa. Tylko jak zabrać się za jej pisanie?

Wybór tematu to połowa sukcesu

Wybierając temat pracy dyplomowej, musimy kierować się jednym zasadniczym kryterium – naszymi zainteresowaniami. Pisanie pracy nie polega na tworzeniu czegoś narzuconego, co będzie nas śmiertelnie nudziło i co nie da nam ani grama satysfakcji. Swoboda w doborze tematu i metodologii umożliwia studentom porzucenie szablonowego myślenia. Pogłębiając nasze zainteresowania w trakcie zbierania materiałów, czytania lektur, analizowania i wyciągania własnych wniosków ubogaca nas w wiedzę, której nikt nam nie zabierze i która może przydać się na późniejszych etapach życia na przykład w pracy.

Dobór odpowiednich źródeł

Praca naukowa zwykle składa się z dwóch zasadniczych części – pierwsze rozdziały poświęcone są zagadnieniom teoretycznym. Opisywana w nich wiedza pozwala dobrać odpowiednią aparaturę dla części praktycznej naszej pracy, a więc rozdziałom poświęconym naszym własnym obserwacjom. Źródeł najlepiej szukać w bibliotekach – dobrze zapisać się do minimum dwóch bibliotek. Pierwszą będzie biblioteka naszej uczelni, drugą publiczna placówka. Ponadto możemy zapisywać się do bibliotek innych uczelni. Jeśli czegoś nie znajdziemy w naszej, szukajmy w sąsiedniej.

Współpraca z promotorem

Z promotorami bywa różnie – jedni bardziej angażują się w pracę swoich podopiecznych, inni mniej. Nie zmienia to faktu, że promotor jest od tego, by tak poprowadzić naszymi badaniami, abyśmy na etapie oceny i obrony pracy nie mieli żadnych większych problemów. Dobrze jest na bieżąco podsyłać promotorowi fragmenty naszej pracy oraz prosić go o pomoc przy źródłach, jeśli czegoś nie umiemy znaleźć. Zaangażowana współpraca z promotorem przełoży się na lepszy efekt pracy.

Motywacja

Niekiedy trudno nam znaleźć miejsce i czas na zebranie się w sobie, otworzenie książek i notatnika. Wiele rzeczy wokoło rozprasza. Kiedy zbieramy się do napisania kolejnego podrozdziału pracy, nagle zaczyna nam przeszkadzać dosłownie wszystko, począwszy od kurzu na lampie, który do tej pory jakoś nigdy nie zauważaliśmy. Aby zmotywować się do pracy, wystarczy każdego dnia napisać choćby parę zdań. Mały akapit każdego dnia da nam podrozdział każdego tygodnia, a podrozdział w każdym tygodniu skutkuje zakończeniem kolejnego rozdziału pracy w miesiąc.

Redakcje i korekta

Tak już bywa, że po pewnym czasie przestajemy widzieć własne błędy w tekście, bo tak dobrze go znamy. Najlepszą opcją jest zdystansowanie się od tekstu, czyli zostawienie go na parę tygodni, aby sobie leżał. Po ponownym zaglądnięciu do tego, co napisaliśmy miesiąc wcześniej, dostrzeżemy błędy, które będziemy mogli wyeliminować. Problem pojawia się, kiedy nasza praca jest obszerna, a czas do złożenia pracy dyplomowej gwałtownie się kurczy. Wówczas możemy skorzystać z profesjonalnej korekty tekstów świadczonej na przykład przez https://www.atelier-redakcji.eu/. Dzięki tego typu usługom zyskujemy pewność, że nasza praca zostanie oszlifowana i w rezultacie lepiej oceniona, przez promotora i przez recenzenta.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here