Pierścionki zaręczynowe i obrączki ślubne – symbole miłości i wierności, które wręcza się podczas najważniejszej uroczystości w życiu. Co warto o nich wiedzieć jeszcze przed samym zakupem?

Pierścionki zaręczynowe – do czego służą?

Pierścionki zaręczynowe, czyli ozdoby będące symbolem wyznania miłości i gotowości na poważne zaangażowanie się w związek partnerski. Chociaż ich wręczenie jest oficjalną deklaracją chęci zawarcia małżeństwa, to wcale nie są wiążące – obdarowuje się nimi ukochaną lub ukochanego wtedy, gdy samemu uzna się, że nastąpił do tego dobry moment.

Składają się z dwóch części: metalowej opaski (najczęściej ze złota lub srebra) i kamienia szlachetnego. Ten drugi zwraca na siebie uwagę wszystkich wokół siebie i nic dziwnego, bo zazwyczaj to:

  • – diament;
  • – szafir;
  • – rubin;
  • – szmaragd.

Pierścionki zaręczynowe mogą być noszone na każdym palcu każdej ręki, ale najczęściej robi się to jednak na czwartym palcu lewej ręki – ze względu na stare przekonanie głoszące, że znajduje się w nim żyła, która jest połączona bezpośrednio z sercem.

Co symbolizują obrączki ślubne?

Obrączki ślubne są jednym z najstarszych i najtrwalszych symboli małżeństwa. Reprezentują one nierozerwalną więź pomiędzy dwiema osobami, a przypisuje się im, że odzwierciedlają:

  • – miłość;
  • – zaangażowanie;
  • – zaufanie;
  • – wierność;
  • – wieczność;

czyli wszystkie cechy, które mają znaleźć się w udanym małżeństwie. Oznaczają także jedność – dlatego nie ma pomiędzy nimi różnic wizualnych, aby nie sugerowały, że jedna strona jest tą dominującą.

Podobnie jak w przypadku pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne nosi się również na czwartym palcu lewej ręki. Mogą być wykonane z różnych materiałów, chociaż najczęściej wybiera się złoto lub srebro – w niektórych kulturach pierścionki te sugerują status oraz poziom dobrobytu w rodzinie.

Oprócz samego znaczenia metaforycznego są przydatne także pod względem funkcjonalnym. Dzięki nim szybko można rozpoznać, kiedy ma się do czynienia z osobą zamężną lub żonatą.

Obrączki złote czy srebrne?

Wybór materiału, z którego wykonane zostaną obrączki ślubne, powinien być uzależniony przede wszystkim od budżetu. Chociaż to symbol niezwyciężonej miłości, to nie warto zaciągać w jego celu wysokiej pożyczki. Na rynku funkcjonują firmy, które oferują wyroby świetnej jakości już w cenie niecałych 2 tysięcy złotych za komplet. Często wybieranym dodatkiem jest grawer – zazwyczaj do 35/40 znaków.

Obrączki ślubne ubiera się już na przysiędze małżeńskiej i nosi aż do końca życia – z tego powodu lepiej dopasować ich rozmiar i przemyśleć, z jakiego materiału mają zostać wykonane.

Obrączki idealnie spełniające Twoje oczekiwania znajdziesz tutaj.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here