Działania przedsiębiorców w tym: zaniechanie, sposób postępowania, oświadczenie czy informacja handlowa, które wprowadzają w błąd i są sprzeczne z dobrymi obyczajami– nazywamy nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Takie zachowanie jest bezwzględnie zakazane, a kwestię tę reguluje ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Do nieuczciwych praktyk rynkowych stosowanych przez przedsiębiorców zaliczymy zarówno zapewnianie klienta o nieprawdziwych cechach, jak i „milcząca zgodę”, czyli sytuację gdy nie wyprowadzamy osoby zainteresowanej z błędu. Stosowanie takich praktyk grozi szeregiem konsekwencji natury karnej i cywilnej.

Czym są nieuczciwe praktyki rynkowe?

Nieuczciwymi praktykami rynkowymi nazywamy każde działanie przedsiębiorcy wobec konsumenta, które jest nieuczciwe, sprzeczne z dobrymi obyczajami lub w istotny sposób zniekształca / może zniekształcić zachowanie rynkowe przeciętnego konsumenta przed, w trakcie lub po zawarciu umowy. Szczególnie zakazane są takie zachowania, które nie tylko wprowadzają w błąd, ale stosują tzw. agresywną praktykę rynkową. Na dodatek nieuczciwe praktyki mogą przybrać postać działania lub zaniechania np. w momencie, kiedy nie wyprowadzimy naszego klienta z błędu.

Przeczytaj również: Zastrzeżenie znaku towarowego

Nieuczciwe praktyki rynkowe

W dzisiejszych czasach rywalizacja o klienta jest naturalnym procesem i elementem swobody działalności gospodarczej. Nie znaczy to jednak, że należy osoby zainteresowane wprowadzać w błąd. Z samej zasady – nieuczciwe praktyki rynkowe zakłócają wolność na rynku i utrudniają klientom podejmowanie decyzji. Katalog nieuczciwych praktyk rynkowych jest otwarty, co pozwala na precyzowanie nowych zachowań zgodnych z definicją. W szczególności można jednak wyróżnić:

  • – Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji;
  • – Rozpowszechnianie prawdziwych informacji, ale w sposób, który może wprowadzać w błąd;
  • – Działania sprzeczne z kodeksem dobrych praktyk.

Odpowiedzialność za nieuczciwe praktyki rynkowe

W razie dokonania nieuczciwej praktyki rynkowej konsument ma prawo żądać od przedsiębiorcy zaniechania tej praktyki, usunięcia jej skutków, złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia, obniżenia ceny, naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych czy zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny.

Za stosowanie agresywnych praktyk rynkowych grozi też kara grzywny. Przedsiębiorcy stosujący nieuczciwą praktykę rynkową polegającą na zarządzaniu mieniem gromadzonym w ramach grupy z udziałem konsumentów w celu finansowania zakupu produktu w systemie konsorcyjnym, organizowania grupy konsumentów w tym celu podlegają karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli wartość mienia zgromadzonego w celu finansowania zakupów w systemie konsorcyjnym jest wielka, sprawca czynu podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Wiedza:

https://lawboxfirm.com/


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here