Zimą, szczególnie gdy przebywamy dużo czasu na zewnątrz, znacznie szybciej marzną nam stopy, a to najszybsza droga do przeziębienia. Jest na to rada – odpowiednie obuwie zimowe, które będzie idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Jak dokonać właściwego wyboru i na co zwrócić uwagę, aby buty na zimę służyły latami?

Właściwy materiał – najważniejsza cecha obuwia zimowego

To, z jakiego materiału uszyty jest but na zimę, ma kluczowe znaczenie nie tylko dla komfortu cieplnego, ale również odporności i wytrzymałości naszego obuwia na zimowe warunki pogodowe. Śnieg, mróz, a czasem także deszcz i błotna ciapa często z solą to czynniki, które wpływają negatywnie na buty, dlatego muszą być uszyte z materiału, który będzie dobrze sobie z nimi radził. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście skóra licowa, która nie przemoknie, zatrzyma ciepło w bucie, a ponadto łatwo oczyścimy ją z błota.

Na zimę można także wybrać buty ze skóry zamszowej lub nubuku, ale musimy liczyć się z tym, że nie jest ona tak odporna na wilgoć jak licowa. Oznacza to, że znacznie szybciej ulegnie zabrudzeniu, a doczyszczenie jej będzie znacznie trudniejsze – nubuk lub zamsz wybierz więc wtedy, gdy obuwie będzie Ci służyło tylko w czasie mrozów, a chodniki będą całkiem suche. Dla jeszcze bardziej ekstremalnych warunków możesz także postawić na obuwie specjalistyczne, które produkuje się ze specjalnych tworzyw sztucznych i z membraną – to jednak buty najczęściej o typowo sportowym wyglądzie. Zarówno jedne, jak i drugie to solidna inwestycja na wiele zim.

Co but zimowy powinien mieć w środku?

Oprócz odpowiedniego materiału zewnętrznego but na zimę powinien mieć również wnętrze z właściwego materiału, a dokładnie – powinien posiadać w środku ocieplenie, które sprawi, że będzie nam jeszcze cieplej w stopy. Najczęściej jest to na przykład kożuszek lub futerko, a jego grubość powinna być dobrana adekwatnie do naszych potrzeb – na przykład osoby, które nie przebywają dużo na zewnątrz, a jedynie pokonują co najwyżej nieduży odcinek, to mogą wybrać buty zimowe z mniejszą warstwą ocieplacza, aby nie było w nich zbyt gorąco.

Odpowiednia podeszwa

Zimą chodniki bywają śliskie i o upadek bardzo łatwo, dlatego buty na zimę powinny mieć solidną podeszwę z bieżnikiem, który zapewni nam stabilność podczas chodzenia. Druga istotną właściwością grubszej podeszwy jest fakt, że w butach będzie nam także cieplej, ponieważ stopa nie będzie się tak szybko wychładzać od podłoża. Ponadto grubsze podeszwy są solidniejsze i na pewno trwalsze.

Sposób wykonania i szycie

Na trwałość obuwia zimowego wpływa również solidne wykonanie. Ważne, aby buty nie były tylko klejone, ale również szyte. Wiele producentów odchodzi już od zszywania cholewki z podeszwą, co niestety często przekłada się również na ich jakość. Warto więc dokładnie obejrzeć, w jaki sposób buty zostały wykończone. Jeśli mamy do wyboru buty szyte lub klejone, to te pierwsze na pewno będą służyły nam dłużej. Precyzyjnie wykonane i z wysokiej jakości buty zimowe znajdziesz na stronie https://wojas.pl/.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here