Nieuczciwe przejęcie pracownika to działanie, na które narażone jest każde przedsiębiorstwo. Działanie konkurencji może skupić się na wybranym pracowniku, ale próba przejęcia może dotyczyć również całego działu lub grupy pracowników. Oczywiście, nie ma nic złego w tym, że konkurencja chce pozyskać doświadczonych pracowników. Problem pojawia się, gdy celem tych działań nie jest samo tylko przejęcie, a paraliż przedsiębiorstwa. Na całe szczęście, takie sytuacje normują przepisy prawa pracy oraz ustawy o nieuczciwej konkurencji, które dają narzędzia do obrony.

Dozwolona walka o pracownika

Zacznijmy od tego co można, bowiem samo oferowanie konkurencyjnej propozycji pracy jest procesem powszechnym i jak najbardziej dozwolonym. Problem pojawia się, gdy celem pozyskania pracownika nie jest rozwój, a raczej chęć zaszkodzenia konkurencji. „Oferowanie korzystnych warunków i poszukiwanie lepszych ofert oraz zachęcanie do podjęcia współpracy nie jest per se nieuczciwe, bowiem dopiero okoliczności towarzyszące takim działaniom mogą przesądzić o takiej ocenie…”” Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 12.04.2008 r. (I ACa 1467/07). Intencja jest zatem kluczowa. Jaka intencja będzie nadużyciem?

Niedozwolone aspekty walki o pracownika

Paleta praktyk niedopuszczalnych w procesie przejmowania pracowników jest tak szeroka, że doczekała się już własnego określenia. Kłusownictwo pracownicze, z angielskiego employee poaching może mięć różne cele. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej spotykanych praktyk.

Przejęcie informacji poufnych. Zasadniczo wraz z przejmowanym pracownikiem przejęta zostanie jego wiedza. Im bardziej doświadczony pracownik, im wyższe stanowisko zajmował, tym większą wiedzą o swoim byłym pracodawcy będzie dysponował. Warto w tym miejscu zauważyć, że z pożądanym przez konkurencję informacjami mogą mieć styczność także pracownicy niższego szczebla. Nie ma tu zasadniczo reguły. Cenne dla konkurencji jest know-how, plany sprzedażowe, plany ekspansji, cenniki, marże, założenia biznesowe. Jednym słowem informacje, które mogą pomóc w osiągnięciu lepszej pozycji rynkowej lub też te, których wyjawienie może doprowadzić przedsiębiorstwo byłego pracownika do pogorszenia sytuacji finansowej. Jeśli po przejęciu pracownika informacje te zostaną wykorzystane przez jego nowego pracodawcę lub sam zacznie on korzystać z nich by np. przejmować klientów byłego pracodawcy, to warto wiedzieć, że sprawy o czyn nieuczciwej konkurencji, podlegają karom niczym sprawy karne. Mogą wiązać się z ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności do 2 lat.

Nieuczciwy konkurent może mieć też na celu przejęcie całej grupy pracowników, np. działu lub osób pracujących w danym projekcie, po to by sparaliżować pracę przedsiębiorstwa. Zastój spowodowany koniecznością skompletowania nowej załogi oraz jej wdrożeniem, mimo że chwilowy, może mocno nadwyrężyć zaufanie kontrahentów i obniżyć ocenę przedsiębiorstwa na rynku. Oczywiście, nie oznacza to, ze nie można przejąć całego działu. Można, pytanie tylko jak to w praktyce będzie wyglądać. Jeśli bowiem przejęciu towarzyszy rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, np. o kondycji finansowej aktualnego pracodawcy, co przekłada się na rezygnację z pracy pracowników, to działanie to będzie czynem nieuczciwej konkurencji. Przejęcie

Co ważne, zasadniczo by działanie określone było jako czyn nieuczciwej konkurencji nie musi dość do zmiany pracodawcy. Sam sposób nakłaniania do odejścia z obecnej pracy może powodować paraliż. Wystarczy, że w obliczu nieprawdziwych informacji, pracownik lub pracownicy nie będą źle wykonywać swoje obowiązki. Im dłużej stan ten będzie się utrzymywał, tym mocniej odczuwalne będzie zakłócenie pracy przedsiębiorstwa. W efekcie obecny pracodawca poniesie prawdopodobnie starty finansowe.

Jak się bronić?

Co może zrobić aktualny pracodawca, który mierzy się ze zjawiskiem employee poachingu. Przede wszystkim może starać się być bliżej swoich pracowników. Co przez to rozumieć? Wzmocnić sferę informacyjną, poinformować kadrę o tym, że takie zjawisko ma miejsce, poinformować o wynikach przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy pracownik lub kilku pracowników zostaje przejętych, dać załodze konkretne informacje o postępach i wynikach prowadzonej rekrutacji. Każda z tych informacji może bowiem rozbić zaszczepione w ich głowach wątpliwości co do swojego aktualnego pracodawcy. Poza tym, przedsiębiorca ma też sporo narzędzi dochodzenia roszczeń od osób, które naruszyły zasady uczciwej konkurencji, w tym:

  1. 1. może domagać się zaniechania niedozwolonych działań
  2. 2. może żądać usunięcia skutków niedozwolonych działań
  3. 3. wymagać publicznego oświadczenia w prasie lub telewizji
  4. 4. domagać się naprawienia wyrządzonej szkody
  5. 5. lub wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści oraz wpłaty zadośćuczynienia na określony cel społeczny.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here